sentyrz
Piątek, 25 maja 2018r. · Imieniny: Urbana, Grzegorza

Strona Główna » Aktualności

Półfinał Wielkiej Ligi Czytelników w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

14 kwietnia, 15:56

W piątek 10 kwietnia odbyły się wojewódzkie półfinały ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”. Wśród instytucji, które zdecydowały się wziąć udział w tym WIELKIM Emotikon smile Wydarzeniu jest Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

W ramach tego etapu rozgrywek wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Marka (Kamil Matląg, Bartłomiej Pach, Krystian Frączek, Adrian Frączek, Klara Rokosz., Monika Ślusarczyk) oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej (Natalia Kołodziej, Wiktoria Sykstus, Bartosz Ryś, Patrycja Miśkowiec, Weronika Rapacz, Patryk Białoń).

Po zakończeniu pisania testów dla uczestników został przygotowany zorganizowany pokaz kaligraficzny w wykonaniu p. Lidii Marek-Jurkowskiej. Dzieci mogły same nauczyć  się piórkiem i kałamarzem. Następnie uczestnicy zwiedzili aktualne wystawy w limanowskim muzeum.

Wielka Liga Czytelników to ogólnopolski konkurs czytelniczy skierowany do uczniów szkół podstawowych. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach klasowych: kl. 1-3 i 4-6. Głównym celem konkursu jest promowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań wśród uczestników konkursu. 

Uczestnicy konkursu czytają książki zaproponowane przez organizatorów oraz uzupełniają formularze z pytaniami. Testy zawierają pytania dotyczące książki lub jej fragmentu, oraz pytania ogólne, związane z daną książką. W konkursie Wielka Liga Uczestników mogli brać udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych w swoich szkołach lub bibliotekach publicznych.

W obecnym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło ponad 150 placówek z całej Polski, w tym 20 z województwa małopolskiego.

Po całorocznym czytaniu wskazanych książek w szkołach wyłanianiu byli to najwytrwalsi czytelnicy, którzy mogli reprezentować swoją placówkę w półfinale konkursu. Każda szkoła mogła wskazać troje najlepszych czytelników z obu kategorii klasowych. Półfinał miał formę drużynowego testu uzupełnianego przez uczniów. Testy półfinałowe odbywały się w całej Polsce w instytucjach partnerskich (bibliotekach, domach kultury, muzeach), zlokalizowanych w miejscowościach uczestników konkursu.

Finał konkursu zbiega się z obchodami Święta Książki, zorganizowany zostanie w ramach rozbudowanej formuły „IV Wielkiej Zabawy Rodzinnej”. Etap finałowy będzie miał formę drużynowych potyczek literackich, które odbędą się 25 kwietnia 2015 r. Lektura finałowa zostanie wskazana podczas półfinałów.

Poza wyróżnieniem najlepszych czytelników, przewidziane są inne, liczne atrakcje, m.in.: korowód postaci z książek, zabawa z nagrodami „Rodzina na medal”, „Pokaz Talentów”, spotkania autorskie, kiermasz książek. Już dziś serdecznie zapraszamy Emotikon smile

Strona internetowa konkursu (wraz z informacjami o zabawie finałowej): www.wielkaliga.pl

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz!