mzgk
środa, 18 lipca 2018r. · Imieniny: Kamila, Szymona
gold drop

Strona Główna » Aktualności

Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki ze "Zbyrcokiem" i "Jurkowianami"

24 lipca, 16:35

W Słopnicach zakończył się Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki. Piąta edycja festiwalu i piąty jej tegoroczny przystanek. Na scenie muszli mieszczącej się tuż obok UG zaprezentował się najpierw zespół regionalny "Zbyrcok" ze Słopnic, a później wystąpili "Jurkowianie".

Już po raz piąty Festiwal „Beskidzkie rytmy i smaki” zgromadziły przy amfiteatrze mieszkańców Słopnic, turystów wypoczywających w naszej wiosce oraz gości z okolicznych miejscowości.  Festiwal otwarli uroczyście Czesław Szynalik inicjator cyklu imprez  Odkryj Beskid Wyspowy wspólnie z wójtem Adamem Sołtysem gospodarzem wydarzenia.

Tym razem z amfiteatru rozbrzmiewał folklor lachowski i zagórzański.

Na scenie jako pierwszy wystąpił zespół gospodarzy – zespół Słopnicki Zbyrcok.  Już na samym początku góralsko-lachowskie rytmy w ich wykonaniu zapoczątkowały wspólną zabawę.  Szczególną uwagę publiczności przykuł prezentowany przez zespół występ „Na Scepona po kolędzie”.  W dalszej części imprezy publiczność obejrzała równie atrakcyjny występ, goszczącego w Słopnicach, zespołu „Jurkowianie”. Zespół, który prezentował się na scenie w Słopnicach już nie po raz pierwszy, zachwycił pięknymi strojami, tańcem oraz muzyką regionu zagórzańskiego.

Podczas, gdy na scenie prezentowały się zespoły regionalne, członkinie  Koła Gospodyń Wiejskich ze Słopnic, serwowały beskidzkie smaki. Każdy mógł skosztować tradycyjnych lokalnych dań: pierogów, bigosu, gołąbek czy swojskich wypieków.  Do dyspozycji gości były także dania z grilla,  zimne napoje oraz słodycze przygotowane przez druhów z OSP w Słopnicach Dolnych. Festiwal zakończył festyn taneczny  przy muzyce zespołu Alvaro.

W trakcie festiwalu Fundacja DKMS przeprowadziła akcję o nazwie „Łucja i Inni potrzebują Twojej pomocy!”, której celem była rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych, których potrzebuje również 4-letnia Łucja ze Słopnic. Na apel odpowiedziało łącznie 64 osoby, które zasiliły ogólnopolską bazę dawców szpiku. W ten sposób osoby te stały się uczestnikami akcji „I Ty możesz uratować komuś życie”.

Źródło:UG Słopnice

Autor: jbudacz
Galeria
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz!