mzgk
Piątek, 14 grudnia 2018r. · Imieniny: Alfreda, Izydora
paweł

Strona Główna » Aktualności

Uczniowie limanowskiego "Mechanika" z pielgrzymką we Włoszech

12 marca, 12:50

By uczcić 100-lecie niepodległości Polski, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej wybrali się na pielgrzymkę do Włoszech. Jak podkreślają organizatorzy wycieczki, która potrwa do 17 marca br., uczniowie mają odwiedzić miejsca, w których bohaterstwem wykazali się Polacy.

- Rok jubileuszu 100-lecia państwa Polskiego rodzi różne inicjatywy upamiętniające to doniosłe wydarzenie z historii narodu Polskiego. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II z Limanowej, podjęła decyzje uczczenia tak ważnej daty wyjazdem do Włoch, chcąc poznać miejsca, w których na zawsze bohaterstwem zapisali się Polacy (Loreto, Monte Cassino, Wiedeń-Kahlenberg). - informują organizatorzy pielgrzymkiHistoria Polski ściśle związana jest z wiarą chrześcijańską, dlatego na pielgrzymkowym szlaku wyznaczono również miejsca związanie z życiem wielkich świętych takich jak św. Ojciec Pio, św. Benedykt św. Scholastyka, św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni z Padwy oraz św. Jan Paweł II. 

W dniu 9 marca 2018 r. rozpoczęła się pielgrzymka do źródeł wiary i miłości ojczyzny. Pierwszym punktem pielgrzymowania była msza św. odprawiona w Bazylice Limanowskiej, po której wszyscy uczestnicy wyruszyli w podróż. 

- Po długiej i wyczerpującej podróży dotarliśmy do miejscowości Chioggia podróżując przez Słowację i Austrię, pokonując tunele i zakręty w Alpach Karynckich. W godzinach przedpołudniowych wyruszyliśmy na pokładzie statku do Wenecji, przepływając z południa na północ całą zatokę. Rejs trwał 1.30 h. W mieście Dożów zwiedziliśmy plac i bazylikę św. Marka, liczne kościoły, ale także podziwialiśmy mniejsze i większe mosty, w tym Rialto. Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie i ze smutkiem opuszczaliśmy je na pokładzie statku wyruszającego w rejs powrotny. Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne dni naszej pielgrzymki. - relacjonują uczestnicy wycieczki

- Kolejny dzień pielgrzymowania wypadł w niedzielę, a więc w najważniejszym dniu każdego chrześcijanina. Centralnym punktem niedzieli jest msza św., która łączy rodziny dając okazję do wspólnego wypoczynku. Nam wypadło w tym dniu gościć w Loreto, w którym znajduję się dom Matki Bożej przyniesiony przez Aniołów z Nazaretu. Matka Boża Loretańska uczy miłości rodzinnej, czego dowodem jest liczna grupa pielgrzymów rozmodlona w murach sanktuaryjnych. Również my oddawaliśmy nasze życie rodzinne Matce Bożej. Szczególnym akcentem było rozmodlenie młodych osób, stających przed wyborem decyzji  dalszego życia oraz swojego powołania. Loreto dla narodu polskiego to miejsce wiecznego spoczynku 1112 żołnierzy, którzy polegli podczas II wojny światowej na ziemi włoskiej. To tu u stóp klasztoru loretańskiego przyszło im zostawić w grobach doczesne szczątki. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości pragnęliśmy oddać im pamięć i cześć. Dla młodzieży była to swoista lekcja historii i  nauka żywej postawy patriotyzmu. Pod barwą flag narodowych odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie pomodliliśmy się o wieczny pokój poległym żołnierzom. Składając symboliczne znicze wraz z wieńcem o barwach narodowych chcemy zapewnić o naszej pamięci. Kończąc odśpiewaliśmy hymn Boże coś Polskę. Ostatnim etapem pobytu w Loreto  była msza św. Dane nam było ją przeżywać w rodzinnym gronie w specjalnie dla nas przygotowanej eucharystii. Przed nami kolejny etap. Czas wyruszyć dalej na południe Włoch tym razem  do Monte Sant Angelo oraz San Giovanni Rotondo, by spotkać się z Michałem Archaniołem oraz z św. Ojcem Pio. Miło zaskakuje nas aura, ponieważ 21 stopni ciepła stwarza możliwość radości  z podziwu budzenia się przyrody w wiosennym słońcu.

Źródło/fot.: www.ziemialimanowska.pl, Fb Stefan Hutek 

Autor: mgiza
Galeria
Komentarze
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.