mzgk
Piątek, 14 grudnia 2018r. · Imieniny: Alfreda, Izydora
paweł

Strona Główna » Aktualności

Chcą przywrócenia jednostki wojskowej w Nowym Sączu - ruszyła akcja zbierania podpisów

12 marca, 16:41

W ślad za podjętą na ostatniej sesji Rady Powiatu Limanowskiego rezolucją, dzisiaj w budynku Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyło się spotkanie przedstawicieli komitetu honorowego inicjatywy przywrócenia jednostki wojskowej w Nowym Sączu.

Na Limanowszczyźnie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod apelem o przywrócenie jednostki wojskowej w Nowym Sączu, odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. 

- W komitecie honorowym zawiązanym w celu podjęcia działań na rzecz lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu, zdecydowało się zasiąść sześćdziesiąt osób. Z powiatu limanowskiego zasiadają w nim m.in. Wiceminister Finansów i Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województw Małopolskiego Urszula Nowogórska, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń,  Starosta Limanowski Jan Puchała. - informuje Starostwo Powiatowe w Limanowej 

Na spotkaniu poświęconym podjęciu inicjatywy ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu oprócz przedstawicieli komitetu honorowego pojawili się również wicestarosta limanowski  Mieczysław Uryga, Członek Zarządu Agata Zięba, sekretarz powiatu Andrzej Matlęga, Radni Powiatu – Jolanta Grzegorzek, Józef Pietrzak, Antoni Róg, Komendant Powiatowy Policji w Limanowej insp. Dariusz Urbanik,  p.o. Komendanta PSP W Limanowej st.asp. Wojciech Frączek,  Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Stanisław Dębski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Jan Legutko, wójtowie,  burmistrzowie i przewodniczący Rad Gmin z terenu powiatu limanowskiego, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej istnieje możliwość przywrócenia funkcjonowania jednostki wojskowej na ziemi sądeckiej. Ustawa przewiduje zwiększenie wydatków na obronność oraz wzrost liczebności sił zbrojnych do przeszło 200 tysięcy. Spotkanie było okazją do szerszego omówienia inicjatywy, omówienia działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie całego subregionu sądeckiego. Listy poparcia dla apelu zostały przekazane Wójtom, Burmistrzom, Sołtysom z terenu Powiatu  Limanowskiego, prezesom Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych,  a także liderom lokalnych organizacji. Podpisany apel, a także zebrane podpisy zostaną przekazane prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Obrony Narodowej.


Źródło/Fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej

Autor: mgiza
Galeria
Komentarze
Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.