Poniedziałek, 18 marca 2019r. · Imieniny: Cyryla, Edwarda
kwiaty- wygrana w licytacji od 16.03 do 1.04

Stuletni Gorczański Jarmark... w Pobierowie

net-factory - 30.01
07 sierpnia, 09:20
Autor: jbudacz

Tegoroczna Obozowa Akcja Letnia 2018 Gorczańskich Harcerzy z Hufca im. Władysława Orkana z siedzibą w Mszanie Dolnej odbyła się w Pobierowie (gm. Rewal w woj. zachodniopomorskim). Chcąc uczcić stulecie niepodległej Biało - Czerwonej obóz nazwano w tym roku „Stuletnim Gorczańskim Jarmarkiem”.

W małych miasteczkach i we wsiach cotygodniowe jarmarki skupiały wszystkich mieszkańców, nie tylko w celach handlowych. Tam właśnie kwitło życie kulturalne, polityczne i społeczne.

Harcerze bawiąc się poznawali jak zmieniały się zwyczaje i obyczaje, a także życie kulturalne naszych rodaków przez ostatnie stulecie. W czasie trwania obozu bardzo prężnie działał Parlament „SGJ”, który na swych posiedzeniach wysuwał różne postulaty, które kadra obozu dodawała do programu danego dnia.

Bardzo aktywnie działała też Redakcja Kuriera „SGJ”, która co dwa dni wydawała gazetkę z dziedziny: humor obozowy, wydarzenia kulturalne i kącik zakochanych. Redaktorzy przeprowadzali również ankiety między uczestnikami obozu na różne tematy.

Podczas turnusów obozowych odbyły się spotkania z „Babcią Upał”, Dni Kultury w „SGJ”, olimpiada sportowa, wycieczki piesze i autokarowe, zwiady w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „co przez stulecie zmieniło się w Pobierowie?”. Były też kominki i ogniska, bieg z Lilijką oraz liczne gry i zabawy. Nie zabrakło oczywiście morskich kąpieli.

W każdą niedzielę w obozie odbywały się Msze święte. Celebrowali je kapelani z Chorągwi Gorzowskiej.

W harcerstwie niczego nie dostaje się za darmo. Wszystko, co się robi - to „po coś”, albo „na coś”. To „po coś” to sprawności indywidualne i zadania zespołowe, a „na coś” to zdobycie kolejnego stopnia harcerskiego i rozwoju osobistego harcerza.

- Przyjeżdżamy z Harcerzami do Pobierowa od 20 lat. Nie zapominamy nigdy o naszej przepięknej Gminie Mszana Dolna promując ją przez cały czas i zachęcając ludzi, z którymi się spotykamy do odwiedzenia jej - deklaruje kadra obozu. Najważniejsze jednak w całym przedsięwzięciu jest to, że pogoda była wspaniała, humory dopisywały, nie było żadnych zachorowań i wszyscy bezpiecznie spędzili obozowe dni Dziękujemy Wójtowi i Radnym Gminy Mszana Dolna za decyzję o dofinansowaniu udziału Harcerzy w tegorocznym obozie letnim ze środków budżetu Gminy przeznaczonych na działania profilaktyczne – dodają przedstawiciele obozowej kadry.

Kadra obozu w Pobierowie, gorce24.pl

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
pinokio
pinokio, 07 sierpnia, 21:04To miasto Mszana Dolna nie dofinansowalo naszych harcerzy?.Jeśli to prawda to wielki wstyd i brak słów w tym temacie.
wybory2018
wybory2018, 10 sierpnia, 16:57Dzien Dobry Panstwu! Wybory 2018 czas zaczac. W zwiazku z tym, iz za dwa i pol miesiaca wybierzemy wojtow gminy Mszana Dolna i gminy Niedzwiedz oraz burmistrza stolicy ziemii mszanskiej rozpoczynamy dyskusje na temat tego, co potrzebujemy zmienic w naszym regionie. Zaporaszamy na spotkania z kandydatami, ktorzy juz wkrotce przedstawia swoj program do rad gmin i miasta. Inicjatywa oddolna, ktora ma na celu przemiane pokolen w lokalnej wladzy i nowe spojrzenie na rzeczywistosc oczami osob, ktore juz urodzily sie w nowej Polsce lub rozpoczely edukacje po 1990 roku.
Dodaj reklamę na TV28
DWGSM