Poniedziałek, 1 czerwca 2020r. · Imieniny: Jakuba, Konrada
Celmet 1.02-
maski 23.04

Polska. Egzamin ósmoklasisty i matura najwcześniej w czerwcu. 16 kwietnia w miejscach publicznych zacznie obowiązywać nakaz zasłaniania nosa i ust

Net-Factory - 18.05.2020
09 kwietnia, 14:47    autor: mantosz   wyświetlenia: 5790

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie zdrowia i edukacji, Łukasz Szumowski i Dariusz Piontkowski, przekazali kolejne decyzje dotyczące stanu epidemii. Od czwartku,16 kwietnia, każda osoba znajdująca się w miejscu publicznym, będzie musiała zasłaniać usta i nos. Okres obowiązywania dotychczasowych obostrzeń został przedłużony. Ósmoklasiści i maturzyści napiszą egzaminy najwcześniej w czerwcu.

Prezes Rady Ministrów kolejny raz podkreślił, że tylko dostosowanie się do wytycznych i maksymalne ograniczenie kontaktów, pozwolą na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że wszystkie przedszkola, szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. W tym czasie kontynuowana będzie obowiązkowa nauka zdalna. Minister podkreślił, że egzaminy odbędą się najwcześniej w czerwcu, a informacja o planowanej dacie zostanie podana co najmniej 3 tygodnie wcześniej. Na razie nie ma decyzji o przedłużeniu roku szkolnego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do zasłaniania ust i nosa, stwierdził, że środkiem ochrony oprócz maseczki, może być szalik lub chustka. Nakaz zasłaniania części twarzy będzie obowiązywał na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. 

Do niedzieli 19 kwietnia obowiązują nadal: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal: zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę); obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń. 

źródło: www.gov.pl, oprac. MAG

 

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab