Niedziela, 12 lipca 2020r. · Imieniny: Jana, Gwalberta
styczen mieszkania 28.05-28.06
Augustyn

Pisarzowa. Został uznany za najbardziej aktywnego mówcę tegorocznego Parlamentu Młodych RP. O obradach i planach na przyszłość rozmawiamy z Bartłomiejem Górką

Net-Factory - 18.05.2020
17 czerwca, 18:16    autor: mantosz   wyświetlenia: 10938

Bartłomiej Górka, uczeń Technikum Organizacji Reklamy w ZSTiO w Limanowej, reprezentował Młodych dla Wolności w obradach Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej, które odbyły się online 1 czerwca. Z 17-latkiem z Pisarzowej rozmawiamy o tematach dyskusji, obecnej sytuacji w Polsce oraz tworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy.

Bartłomiej Górka w ubiegłym roku został wybrany do udziału w poprzedniej edycji Parlamentu Młodych. W tym roku planował skupić się na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, które niestety zostały odwołane przez Kancelarię Sejmu w związku z sytuacją epidemiologiczną.

- Bardzo żałuję, że inicjatorzy wydarzenia nie pomyśleli o tym, by przeprowadzić obrady zdalnie, tak jak zrobił to zespół organizacyjny Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej. Kiedy tylko zobaczyłem możliwość zgłoszenia, to zrobiłem to bez najmniejszego zawahania – mówi Bartłomiej Górka.  

Młodzi działacze dyskutowali o Polsce i świecie po pandemii koronawirusa. Poruszali następujące kwestie: rola gospodarki w funkcjonowaniu państwa i życia obywateli, wpływ Unii Europejskiej na walkę z pandemią, ograniczenia praw obywatelskich i ich wpływ na społeczeństwo, działanie demokratycznych organów, w tym organizacja wyborów, dostęp do opieki medycznej, jakość zdalnej nauki i polskiego systemu edukacji.

- Muszę pochwalić swoich kolegów z Sojuszu Wolnościowego, ale i nie tylko za rzeczowe i merytoryczne podejście do dyskusji, w której skupialiśmy się między innymi na prewencji wobec następnych kryzysów, czy na kwestiach gospodarczych dotyczących walki z kryzysem. Niektórzy jednak chyba zapomnieli, o czym debatujemy. Poszczególni parlamentarzyści przechodzili na temat rzecznika praw zwierząt, w jednym z projektów uchwał pojawił się projekt wycofania religii ze szkół. Moim zdaniem takie postulaty, wzbudzające najwięcej emocji w społeczeństwie, powinniśmy odkładać na boczny tor. Sam wystąpienia niektórych posłów i posłanek skomentowałem, mówiąc iż uprawiana jest demagogia przypominająca lejący się potok słów, co wyłapała i wyróżniła Gazeta „Kongresy”,  która relacjonowała przebieg obrad na bieżąco, publikując na twitterze najbardziej interesujące wypowiedzi – relacjonuje poseł Młodych dla Wolności.

Mieszkaniec gminy Limanowa jako jeden z głównych problemów, które odsłoniły się podczas pandemii, wskazuje niewydolność urzędów. W przemówieniu skupił się na temacie informatyzacji i cyfryzacji administracji.

- Ja w swoich wystąpieniach skupiałem się w głównej mierze na krytyce bezproblemowego podejścia do Unii Europejskiej, czy atakowaniu rywali politycznych za błędne, czy niewłaściwe podejście do tematu, ale przede wszystkim w swoim trzyminutowym wystąpieniu przedstawiłem problem, który dotknął szczególnie nasz kraj podczas pandemii - mianowicie niewydolność urzędów. Skupiłem się na przedstawieniu wzorca informatyzacji i cyfryzacji administracji, czyli Estonii, która posiada jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych administracji na całym świecie. Ponadto starałem się jak najczęściej zabierać głos w ramach sprostowania, czyli odpowiedzi na wystąpienia danych parlamentarzystów, dzięki czemu zostałem okrzyknięty najbardziej aktywnym mówcą tegorocznego PMRP.  

Bartłomiej Górka zamierza kontynuować działalność publiczną.

- W najbliższym czasie chcę skupić się paru sprawach. Po pierwsze, planuję zorganizować Sądecką Debatę Młodzieżówek w najbliższym czasie. Ostatnia została odwołana przez epidemię koronawirusa. Po drugie, chcę skupić się na rozwoju struktur Konfederacji, a przede wszystkim Sekcji Młodzieżowej Partii KORWiN (Młodych dla Wolności) w regionie, a ostatecznie będę brał udział w dwóch projektach lidera Partii KORWiN w Okręgu 14 - Andrzeja Skupnia,  które będą bardzo interesujące – zapewnia nasz gość.

Sytuacja w kraju spowolniła także działania zmierzające do utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy Limanowa.

- Nie mam zamiaru się poddać. Mam wszystkie materiały, które przygotowałem ostatnimi czasy i wraz z uspokojeniem się pandemii mam zamiar ruszyć z kolejną kampanią informacyjną, a może i z kolejną zbiórką podpisów. Nie poddaję się, natomiast okoliczności zmusiły mnie do przystopowania tempa. Chciałem, by w dobie epidemii samorząd zajmował się sprawami najważniejszymi, a Młodzieżową Radę Gminy odłożyłem w czasie i z góry zapowiadam, że będę walczył i mam nadzieję, w końcu doprowadzę do powołania tegoż organu – podsumowuje mieszkaniec Pisarzowej.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów obrad Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej z udziałem Bartłomieja Górki.

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab