Niedziela, 9 sierpnia 2020r. · Imieniny: Romana, Romualda
mzgk
bulanda lody free 15.07

Region. Monografia „Sebastian Flizak (1881-1972) - etnograf na tle swojej epoki” dr Katarzyny Ceklarz zakwalifikowana do konkursu „Książka Górska Roku 2020”

Net-Factory - 18.05.2020
12 lipca, 18:02    autor: mantosz   wyświetlenia: 3407

Monografia „Sebastian Flizak (1881-1972) - etnograf na tle swojej epoki” dr Katarzyny Ceklarz znalazła się na liście publikacji zakwalifikowanych do konkursu „Książka Górska Roku 2020” w ramach 25. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku - Zdroju.

Książka jest wciągającą lekturą, pokazującą bogate w wydarzenia życie etnografa. Sebastian Flizak urodził się w zaborze austriackim, przeżył I wojnę światową, niewolę na Syberii. W czasie II wojny światowej prowadził w Mszanie Dolnej tajne nauczanie. Był niezwykle dokładnym badaczem, jednak nie udało mu się ukończyć monografii Zagórzan. O zachowanie czystości tej kultury spierał się nawet z Władysławem Orkanem, zarzucając mu promowanie góralszczyzny podhalańskiej.

Promocja  monografii odbyła się w Mszanie Dolnej 16 grudnia 2019 r. Wtedy również odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku przy ul. Matejki 11, w którym Sebastian Flizak pracował w latach 40. XX w. Dzisiaj obiekt należy do Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych.

Do konkursu „Książka Górska Roku 2020” zakwalifikowano 47 publikacji. Oceniać je będzie komisja w składzie: prof. Ewa Grzęda (historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Pracowni Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską w Instytucie Filologii Polskiej); prof. Jacek Kolbuszewski (historyk literatury, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, autor wielu książek o tematyce górskiej); Zbigniew Piotrowicz (pomysłodawca Festiwalu Górskiego, obecnie Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego); Filip Springer (pisarz i fotograf); Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy); Paweł Drozd (dziennikarz, reporter).

Jury przyzna Grand Prix za najlepszą książkę, a także nagrody w kategoriach: literatura wspinaczkowa; literatura górsko - podróżnicza, reportaż; literatura tatrzańska; biografia górska; górska fikcja literacka i poezja; przewodniki i poradniki (nagroda im. Janusza Kurczaba); albumy fotograficzne oraz książki dla dzieci. W ramach konkursu przyznana zostanie również Nagroda Publiczności jako wynik głosowania. Gala finałowa odbędzie się 18 września.

Do konkursu „Książka Górska Roku 2020” została również zakwalifikowana druga publikacja dr Katarzyny Ceklarz – „Widok z okna”. Współautorką książki, wydanej przez Babiogórskie Centrum Kultury, jest Regina Wicher.

Z dr Katarzyną Ceklarz rozmawialiśmy przed promocją monografii. Etnograf i socjolog z PPUZ w Nowym Targu podkreśliła w wywiadzie, że badania Sebastiana Flizaka nad kulturą Górali Zagórzańskich mają fundamentalne znaczenie dla naszego regionu.

źródło: materiały prasowe organizatora konkursu; oprac. MAG

fot. arch. Tv28

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab