Poniedziałek, 20 września 2021r. · Imieniny: Filipiny, Eustachego
flector
nicho.pl

Region. „Moja droga” - wirtualna wystawa o notariuszu Janie Trybulcu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Net-Factory - 18.05.2020
15 września, 08:14    autor: mantosz   wyświetlenia: 3616

Przez dwa kolejne weekendy września w całej Polsce odbywają się wydarzenia kulturalne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło przewodnie 28. edycji tego wydarzenia brzmi „Moja droga”. Robert Kowalski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, udostępnił wirtualną wystawę pt. „Moja droga … Radomyśl - Krościenko - Nowy Trag - Łososina Górna. Jan Trybulec (1842-1896) notariusz, działacz społeczny i samorządowy.”

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Ekspozycja Roberta Kowalskiego przybliża sylwetkę niezwykle zasłużonej postaci: notariusza i działacza społecznego. Droga życiowa i zawodowa Jana Trybulca związana była z kilkoma miejscowościami, m.in. z Krościenkiem nad Dunajcem, Nowym Targiem i Zakopanem. Jego zasługi dla społeczności tych miast były znaczące, jednak dziś jest on niemal zupełnie zapomniany. Spoczywa na niewielkim starym cmentarzu w Łososinie Górnej.

Wystawa przygotowana została w ramach projektu edukacyjno-naukowego: „Kaplice, kapliczki i krzyże przydrożne w krajobrazie kulturowym parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej”,  realizowanego w oparciu o stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020/II.

źródło: organizator wystawy; oprac. MAG

fot. Robert Kowalski

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab