Sobota, 28 listopada 2020r. · Imieniny: Grzegorza, Zdzisława
Celmet 22.10
pralnia

Dobra. Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na „Wirtualny spacer po dawnej Dobrej”

Net-Factory - 18.05.2020
13 listopada, 22:23    autor: mantosz   wyświetlenia: 4968

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrej w ramach programu grantowego „Moje miejsce na ziemi”, dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji Orlen, zrealizowało projekt „Wirtualny spacer po dawnej Dobrej”.

Od października 2019 r. do września 2020 r. Koło Gospodyń Wiejskich we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej i Urzędem Gminy Dobra podjęło szereg działań.

Od października do marca w szkolnej bibliotece odbywały się warsztaty edukacyjne, poświęcone obiektom na terenie Dobrej - nieistniejącym lub wykorzystywanym w inny sposób. Dwukrotnie swoją wiedzą z uczniami podzielił się Stanisław Rząsa, emerytowany nauczyciel i wieloletni dyrektor szkoły. Uczniowie przeprowadzali wywiady ze starszymi członkami swoich rodzin. Program zajęć objął również działania plastyczne i gry zespołowe.

Na podstawie informacji zgromadzonych przez młodzież i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wybrane zostały dwadzieścia trzy miejsca, w większości w centrum wsi. Każde zostało sfotografowane i opatrzone krótką informacją odnoszącą się do przeszłości. We wszystkich punktach mapy dawnej Dobrej zostały również nagrane filmy, w których mieszkańcy – młodsi i starsi – opowiadają o tym, jak kiedyś wyglądała ich wieś, jakie obrazy pozostały w pamięci, co zmieniało się na przestrzeni lat.

Uzupełnieniem wirtualnego spaceru jest mapa dawnej Dobrej w wersji papierowej, wykonana przez Annę Marek, Wiktorię Palki oraz Judytę Smoleń. Mapę, będącą równocześnie plakatem projektu, wydrukowano w nakładzie 250 egzemplarzy.

Projekt nie miał charakteru naukowego. Podczas realizacji wykorzystano publikacje dotyczące Dobrej, m.in. „600 lat wsi Dobra” Adama Wojasa oraz „Kulturę ludowa w dolinie górnej Łososiny” Edwarda Wojtusiaka. Celem projektu było skierowanie uwagi mieszkańców Dobrej na przestrzeń, w której na co dzień żyją i zachęcenie ich do rozmów, dzielenia się wspomnieniami, a co za tym idzie do budowania relacji.

- Zamierzenie to przyniosło spodziewane efekty. Największą wartością projektu okazało się dla nas zaangażowanie osób z różnych kręgów lokalnej społeczności w projektowe działania. Starsi mieszkańcy bardzo chętnie rozmawiali o dawnych czasach, zdarzało się, że dzwonili do siebie, by uzgodnić różne kwestie, a czasem spierali się o fakty z przeszłości, jak choćby o istnienie i lokalizację wiatraków we wsi. Młodsi ze zdziwieniem odkrywali, co kiedyś (kilka wieków lub kilkanaście lat temu) znajdowało się w znanych im doskonale miejscach. Mamy nadzieję, że zainspirowani naszą inicjatywą dobrzanie będą chcieli dalej rozmawiać o swojej wsi (także o jej przyszłości!), bo prezentowana w wirtualnym spacerze mapa dawnej Dobrej potrzebuje dalszej weryfikacji i uzupełnienia. Jej tworzenie wpisuje się w misję naszego Koła, którą rozumiemy jako kreowanie przestrzeni do rozmaitych działań dla wspólnego dobra – czytamy na stronie internetowej KGW w Dobrej.

To jednak nie koniec projektu – zapewniają gospodynie.

- Wszystkich zainteresowanych historią Dobrej zapraszamy do kontaktu z nami i dzielenia się wiedzą o miejscach, które zniknęły z mapy naszej wsi. Czekamy na ciekawe informacje, zdjęcia i wszelkie uwagi, by sukcesywnie poszerzać zasięg naszego wirtualnego spaceru – zachęca Maria Schejbal, jedna z koordynatorek projektu.

maria.schejbal@interia.pl

PROJEKT MOŻNA OBERZEĆ TUTAJ

źródło: KGW w Dobrej; oprac. MAG

fot. KGW w Dobrej

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab