Sobota, 28 listopada 2020r. · Imieniny: Grzegorza, Zdzisława
alior bank
Kwiaciarnia Maja - do 6.12.2020

Region. O Austrii i Galicji – nowe stowarzyszenie w regionie

Net-Factory - 18.05.2020
14 listopada, 18:03    autor: mantosz   wyświetlenia: 3258

W Nowym Sączu został aktywowany oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Organizacja zrzesza członków z całego regionu – od Mszany Dolnej po Gorlice, ale również z innych części Małopolski. To jedyna tego typu inicjatywa na terenie naszego województwa.

Początki TPA w Nowym Sączu sięgają 1993 r., kiedy miłośnicy kultury austriackiej założyli oddział organizacji w mieście. Jego prezesem była Małgorzata Borsukowska-Stefaniczek. Po kilkuletniej przerwie działalność została wznowiona. Od 2020 r. prezesem oddziału jest Łukasz Połomski z Nowego Sącza, zaś jego zastępcą Michał Wójcik z Mszany Dolnej. W składzie TPA znalazło się mnóstwo społeczników, miłośników Austrii, a szczególnie wielu historyków. 

- Zajmujemy się historyczno-kulturowym dziedzictwem Galicji w kontekście relacji polsko-austriackich. Galicji już nie ma. Wieloznaczność nazwy „Po Galicji” dotyczy zatem przeszłości i przyszłości miejsca oraz współczesnej recepcji mitu Galicji, który jest naszym wspólnym doświadczeniem. Tę opowieść chcemy rozszerzyć na współczesną Austrię i jej kulturę. Startujemy – bądźcie z nami! – poinformowali działacze TPA w Nowym Sączu.

Od 10 listopada działa oficjalny fanpage organizacji: https://www.facebook.com/PoGalicji Zainteresowanych współpracą z Towarzystwem zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@pogalicji.pl.

źródło: TPA w Nowym Sączu; oprac. MAG

fot. TPA

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab