Sobota, 28 listopada 2020r. · Imieniny: Grzegorza, Zdzisława
Celmet 22.10
gold drop medal

Mszana Dolna. Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka ma 75 lat. Ćwierć wieku jego dyrygentem jest Piotr Wójcik

Net-Factory - 18.05.2020
22 listopada, 14:19    autor: mantosz   wyświetlenia: 6242

Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia. Od 25 lat prowadzi go Piotr Wójcik. Z powodu obostrzeń uroczystości zostały ograniczone do mszy św. Odprawił ją proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Jerzy Raźny.

Aktualnie chór liczy 32 członków. Niektórzy z nich śpiewają od kilkudziesięciu lat. W repertuarze chóru znajdują się pieśni religijne na cały rok liturgiczny, a także utwory patriotyczne, ludowe i rozrywkowe.

Jego historię przypomniał Adam Malec. Chór powstał w 1945 r. Na początku śpiewali w nim członkowie przedwojennych chórów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz rezerwiści wojskowi. Pierwszy koncert odbył się jesienią 1945 r. podczas uroczystości sprowadzenia prochów pomordowanych mieszkańców Mszany Dolnej. Pierwszym dyrygentem był krakowianin Stanisław Maruszewski, członek chóru akademickiego. Do rozwoju zespołu przyczyniła się działalność ks. Józefa Hajduka -  dyrygenta od 1948 r. Z kolei Władysław Mokwa prowadził chór przez 32 lata. W roku 1977 odznaczony został przez papieża Pawła VI medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Od lat sześćdziesiątych chór uczestniczył w spotkaniach rocznicowych żołnierzy z Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie. Od 20 lat bierze udział w takich spotkaniach organizowanych 15 sierpnia przez byłych żołnierzy oddziału AK „Adama” Stachury w Glisnem.  Chórzyści włączają się w organizację różnych uroczystości w mieście i gminie Mszana Dolna. Uczestniczą w konkursach i przeglądach. Występowali również w Misterium Męki Pańskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną. Reprezentują Mszanę Dolną za granicą. Szczególnie ważna była audiencja u papieża Jana Pawła II w październiku 1994 roku, a także występy na cmentarzu pod Monte Cassino, w katedrze lwowskiej, na Cmentarzu Łyczakowskim oraz w katedrze wileńskiej, Ostrej Bramie i cmentarzu na Rossie.

22 listopada przypada liturgiczne wspomnienie patronki śpiewu kościelnego, św. Cecylii. Ks. Jerzy Raźny odwołał się w homilii do słów papieży Benedykta XVI i Franciszka.

- Musimy dbać o piękno liturgii. Muzyka liturgiczna musi przekazać Słowo Boże, które dzięki temu zanurza się w naszym sercu. Muzyka sakralna ma funkcję służebną. Tworzy atmosferę modlitwy, spotkania z Bogiem. Potrzebujemy takich wzruszeń. Niech piękno muzyki wybrzmiewa w naszych świątyniach! – mówił proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, dziękując chórzystom, scholi oraz innym grupom, upiększającym liturgię grą i śpiewem.

Na zakończenie uroczystości wszystkim chórzystom oraz dyrygentowi Piotrowi Wójcikowi złożyli życzenia burmistrz Anna Pękała i przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Matoga.

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab