Czwartek, 21 stycznia 2021r. · Imieniny: Agnieszkii
matras pizza
pomoc 07.11

Region. Zagórzańscy samorządowcy napisali list ws. radiowozu, którego zakup dofinansowali

Net-Factory - 18.05.2020
11 stycznia, 23:13    autor: jbudacz   wyświetlenia: 14663

Samorządowcy z miasta i gminy Mszana Dolna, a także gminy Niedźwiedź wystosowali list do Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej. Pytają w nim, dlaczego radiowóz, którego zakup dofinansowali, jest używany przez policjantów z limanowskiej komendy, a nie funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej.

Zgodnie z ustaleniami nieoznakowany radiowóz miał być wykorzystywany w trudnym terenie zagórzańskich gmin. Samochód pozostawiono jednak do dyspozycji Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, a mszańskim funkcjonariuszom przekazano pojazd używany. Z prośbą o dofinansowanie do samorządów zwracał się podczas sesji komendant Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej, kom. Wiesław Czamara. Dlatego więc burmistrz Mszany Dolnej oraz wójtowie gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź, zaskoczeni obrotem sprawy, wystosowali wspólny list do Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej, podinsp. Tomasza Florka.

- Mając na względzie długoletnią dobrą współpracę z policją, mamy nadzieję, że taki stan rzeczy jest chwilowy i stanowi nieporozumienie, które zostanie wyjaśnione i zakupiony samochód zostanie przekazany do dyspozycji Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej. Jednym z warunków zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom jest dobra współpraca policji i samorządów, która polega na właściwym partnerstwie - czytamy w piśmie, pod którym podpisali się wspólnie burmistrz Anna Pękała oraz wójtowie Rafał Rusnak i Bolesław Żaba.

- Na pewno będziemy chcieli wyjaśnień. Stąd też ten nasz wspólny list skierowany do komendanta policji. Radni, którzy głosowali za przekazaniem tych 12,5 tys. zł, byli przekonani, że samochód będzie służył lokalnej społeczności i dbał o bezpieczeństwo wszystkich nas - podkreśla Rafał Rusnak, wójt Niedźwiedzia.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej do sprawy odniosła się również burmistrz Anna Pękała:

- Pismo to skierowaliśmy do Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej, pana podinsp. Tomasza Florka. O tym, że przyszedł „nowy” radiowóz dowiedzieliśmy się w poniedziałek. Od razu zareagowaliśmy i wysłaliśmy pismo. Jeżeli to nie pomoże, będziemy próbować – myślę, że mogę to powiedzieć – pisać do Komendanta Wojewódzkiego o wyjaśnienie tej sytuacji. Nie taki był cel dotacji. Wiemy, że starostwo częściowo dołożyło się do tego radiowozu, ale jednak większość środków przekazały samorządy zagórzańskie. Nie zdarzyło się w historii Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej, żeby radiowóz zakupiony z tych dotacji, nie był w ogóle przekazany.

O wyjaśnienie tej sprawy prosiliśmy rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Piotr Wąchała tłumaczył, że decyzję o tym, że nieoznakowany radiowóz będzie służył limanowskim policjantom, podjął sam komendant. Dodał również, że być może auto będzie bardziej przydatne właśnie powiatowej jednostce policji, a mszańska policja w zamian otrzyma inny, używany samochód.

Nieoznakowany radiowóz marki KIA kosztował około 90 tys. zł. Blisko 50 proc. tej sumy pochodziło z budżetu Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zagórzańskie samorządy  przekazały na ten cel 37 500 zł. Część pieniędzy dołożyło również Starostwo Powiatowe w Limanowej.

 

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab