Czwartek, 21 stycznia 2021r. · Imieniny: Agnieszkii
qlior banka 2
gold drop medal

Kasinka Mała. Szkoła Podstawowa nr 3 podsumowała akcje promujące czytelnictwo

Net-Factory - 18.05.2020
12 stycznia, 17:52    autor: mantosz   wyświetlenia: 5061

Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka otrzymała we wrześniu 2020 r. środki finansowe, dzięki którym została doposażona w lektury szkolne oraz nowości czytelnicze.

Uczniowie wzięli udział w różnych wydarzeniach, m.in. w prelekcji pt. „7 powodów, dla których warto czytać” oraz w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. W szkole zorganizowano też kiermasz książek i konkursy plastyczne: „Dobry zwyczaj wypożyczaj”, „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty”, „Portret mojej ulubionej postaci fantastycznej z bajki, baśni, legendy lub powieści”. Ponadto zrealizowano osiem projektów edukacyjnych, wykorzystujących księgozbiór biblioteki szkolnej.

Uczniowie kl. I - III wzięli udział w programie kaligraficznym „Od pętelki do literki”. Podsumowaniem ich pracy był konkurs ładnego pisania zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną. Każdy uczestnik miał za zadanie kaligraficznie przepisać fragment cytatu z książek zakupionych z programu. Uczniowie kl. I zapoznali się z nowo zakupionymi książkami z serii „Czytam sobie”, a potem je zilustrowali (program „Jak cię odczytują, tak cię malują”). Wychowankowie klasy II i III uczestniczyli w programie innowacyjnym „Jestem patriotą - wychowanie do wartości”. W jego ramach przeprowadzili między sobą wywiady na temat książek wydawnictwa Literatura: „Wojny dorosłych - historie dzieci”. W październiku, czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, wychowawca w  klasach II - III prowadził przez cały miesiąc „Czytające przerwy”. Uczniowie klasy IV wykonali książkę tematyczną techniką lapbooka (Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”, Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”), a dzieci z kl. V zapoznały się z wybranymi mitami greckimi, przebrały się za postacie mitologiczne i zrobiły zdjęcia (program „Bogowie i  boginie”). Klasa VI  wykonała fotografie metodą sleeveface (program „Sleeveface - ubieramy się w książkę”). Młodzież z klasy VII zrobiła zakładki tematyczne związane z lekturami: „Balladyną” Juliusza Słowackiego oraz „Stowarzyszeniem Umarłych Poetów” Nancy Kleinbaum („By czytać lektury się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”), a uczniowie klasy VIII stworzyli „Sketschnotkę” – notatkę rysunkową  na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

źródło: Monika Piwko – Bieniek/SP nr 3 w Kasince Małej; oprac. MAG

fot. SP nr 3 w Kasince Małej

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab