Region. Rysie świetnie czują się w Gorczańskim Parku Narodowym. Dzięki fotopułapkom prowadzony jest stały monitoring

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego rysie mają dogodne warunki bytowania. Monitoring z wykorzystaniem fotopułapek prowadzi Pracownia Naukowo-Edukacyjna GPN.
Na początku stycznia urządzenie zarejestrowało samicę rysia z obrożą telemetryczną. Przywędrowała ona z Parku Krajobrazowego Górna Orawa na Słowacji, gdzie nadano jej imię Filomena. Trasa jej wędrówki wiodła przez Babiogórski Park Narodowy, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy. W Gorce samica dotarła jesienią i jest 40. rysiem zapisanym w bazie danych parku od 2014 r. Na jego terenie przebywa też samica oznaczona jako R38. Na filmie, który udostępniamy poniżej, widać natomiast rysia R20.
- Większość rysi przebywa na terenie parku okresowo lub pojawia się tylko raz. W Polsce żyje ok. 300 rysi, a to bardzo mała liczba. Populacja karpacka, do której należą też „gorczańskie” rysie, szacowana na ok. 100 osobników. Drapieżniki te są płochliwe, skryte i bardzo wrażliwe na wszelkie zakłócenia powodowane w ich środowisku przez człowieka. Pamiętajmy o tym, gdy wędrujemy po szlakach turystycznych parku narodowego – apelują pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.
źródło: Gorczański Park Narodowy; oprac. MAG
fot. screen z nagrania fotopułapki GPN
Komentarze
Proponowane artykuły
Popularne
- Zderzenie busa kursowego z ciężarówką
- Gruszowiec. Owiany sławą i legendą. O historii "Baru Pod Cyckiem" rozmawiamy z panią Dorotą Miśkowiec
- Wieczór walentynkowy był kroplą, która przelała czarę goryczy. Właściciel Zajazdu Mogielica został postawiony "pod ścianą" i dlatego otworzył lokal
- Zmarła Ewa Banaś, ceniona nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 2
- Drzewo przygniotło mężczyznę. Do poszkodowanego wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Trudne warunki na drogach. Do przewróconej śmieciarki wezwano dźwig