Wtorek, 2 marca 2021r. · Imieniny: Heleny, Pawła
alior bank
staż

Małopolska. Karpacki Oddział Straży Granicznej rozpracował grupę przestępczą. Wytworzyli ponad 2,5 tony krajanki o wartości ponad 1,2 miliona złotych

Net-Factory - 18.05.2020
25 stycznia, 08:43    autor: jbudacz   wyświetlenia: 13254

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 12 osobom.

Ośmiu z nim, zarzucił udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się nielegalnym wytwarzaniem krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem jej do obrotu.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Karpacki Oddział Straży Granicznej wspólnie z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. 

Zakres zarzutów 

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art.  258 par 1 i 3 kk oraz nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych kwalifikowane z art. 12 a ust 2 i art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Oskarżonym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dwie grupy przestępcze kierowane przez tę samą osobę

Grupy działały w rożnym czasie i różnym składzie, lecz były kierowane przez tę samą osobę. Pierwsza z grup działała od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r. na terenie Krakowa oraz innych miejscowości województwa małopolskiego. Członkowie grupy w zorganizowanej specjalnie w tym celu krajalni wytworzyli w tym czasie ponad 8 ton krajanki tytoniu o wartości prawie 4 milionów złotych. Zostali oni zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa w listopadzie 2018 r. W trakcie realizowanych czynności zabezpieczono prawie 3,5 tony krajanki o wartości ponad 1,6 miliona złotych.

Druga zorganizowana grupa przestępcza - o tym samym profilu działalności - funkcjonowała w okresie od czerwca 2019 r. do listopada 2019 r. w Krakowie i innych miejscowościach województwa małopolskiego. Jej członkowie w tym czasie wytworzyli ponad 2,5 tony krajanki o wartości ponad 1,2 miliona złotych.

Źródło: karpacki.strazgraniczna.pl

 

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab