Niedziela, 5 grudnia 2021r. · Imieniny: Kryspina, Saby
carshop

Małopolska. Jak reagować w sytuacjach kryzysowych na drodze? Warto obejrzeć filmy edukacyjne zrealizowane przez AMK Limanowa i Małopolską Wojewódzką Radę BRD

Net-Factory - 18.05.2020
17 lutego, 22:27    autor: mantosz   wyświetlenia: 7549

„Z bezpieczeństwem mi po drodze” – to tytuł serii trzech nowych filmów edukacyjnych zrealizowanych przez Auto Moto Klub Limanowa, przy wsparciu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Patronat honorowy nad realizacją objął insp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

- Filmy pokazują sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze i adekwatne do tego reakcje. Zawierają jasny instruktaż, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, co i jak robić, aby pomóc innym i uratować życie. To bardzo ważne wskazówki, o których często zapominamy, a warto co jakiś czas poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie – od tego może zależeć życie nasze oraz naszych najbliższych. Choć czasy dla nas wszystkich są trudne to nasza Sekcja Ratownictwa Sportowego PZM wraz z Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podjęła się realizacji materiałów pod nazwą „Z bezpieczeństwem mi po drodze”. Dlatego na ręce wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Łukasza Smółki, przewodniczącego Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD składam serdeczne podziękowania za wsparcie oraz dotychczasową współpracę z AMK Limanowa. Pomimo licznych działań w zakresie BRD statystyki nadal są niepokojące. W Polsce w roku 2019 doszło do ponad 30 tys. wypadków drogowych – mówi prezes Zarządu AMK Limanowa Bogdan Pałka.

Jak wynika ze wstępnych podsumowań, w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło o 500 osób mniej niż przed rokiem. Statystyki pokazują, że najlepiej radzili sobie kierowcy właśnie w Małopolsce. Liczba wypadków spadła o 28 procent, liczba rannych o 31 procent, a liczba zabitych jest mniejsza o 20 osób niż przed rokiem. W wielu wypadkach drogowych swój udział mają piesi. Bardzo częstym powodem jest roztargnienie, wtargniecie na drogę tuż przed jadący pojazd oraz przechodzenie w miejscach niedozwolonych!

- Z racji, że ratownicy Auto Moto Klubu Limanowa nie mogą obecnie prowadzić zajęć edukacyjnych w takiej formie jak dotychczas, w porozumieniu z Małopolską Wojewódzką Radą BRD postanowili zagościć w przedszkolach, szkołach, oraz Uniwersytetach Trzeciego Wieku w odmiennej formie. Zrealizowane zostały materiały instruktażowe, które są skierowane do różnych grup wiekowych. Filmy przedstawiają realne sytuacje i mają na celu zwrócić uwagę na często zapominane, a bardzo ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drogach.  Mamy nadzieję, że poprzez realizację tych materiałów, w sposób czytelny dla każdej z grup wiekowych przekażemy parę cennych informacji. Zapewne dla wielu będzie to tylko przypomnienie, ale jak pokazują statystyki, warto taką wiedzę sobie przypominać i utrwalać - podkreśla Justyna Tokarczyk, koordynator projektu, członek Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, członek Zarządu AMK Limanowa.

 

 

źródło: AMK Limanowa; oprac. MAG

filmy: AMK Limanowa

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab