Wtorek, 2 marca 2021r. · Imieniny: Heleny, Pawła
carshop
optyk

Gmina Dobra. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do wysłuchania utworu „Benedictus” z mszy „Missa Brevis”. To pierwsza z cyklu sześciu premier przygotowanych na Wielki Post

Net-Factory - 18.05.2020
21 lutego, 16:24    autor: mantosz   wyświetlenia: 3556

W okresie Wielkiego Postu na kanale YouTube Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej odbędzie się 6 premier online. Będą się one odbywać cyklicznie - w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 18:00 będzie prezentowany jeden utwór pasyjny. 21 lutego GOK zaprasza na premierę utworu „Benedictus” z mszy „Missa Brevis” holenderskiego kompozytora Jacoba de Haana.

Wystąpią:

Urszula Palka-Ranosz - sopran,

Orkiestra Kameralna „Sinfonietta” w składzie:

I skrzypce: Maria Mrózek

II skrzypce: Michał Majeran, Joanna Dutka,

wiolonczela: Iwona Śliwa, Katarzyna Puch,

flety: Joanna Jaworz - Dutka, Justyna Trzópek,

klarnety: Karol Sowa, Jan Brzeń

instrument klawiszowy: Halina Dyczek

opracowanie muzyczne i prowadzenie orkiestry: Sebastian Szymański.

Utwór został nagrany w Szkole Muzycznej I st. w Dobrej przez Ars Pro Nobis Studio.  Produkcja: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.

W oryginale Missa Brevis, napisana  została na chór i orkiestrę dętą, powstała na zamówienie Conseil Départemental pour la Musique et la Culture de Haute-Alsace w Guebwiller (Francja), z okazji tysiąclecia urodzin papieża Leona IX w Éguisheim. Kompozytor poprowadził prawykonanie 23 czerwca 2002 roku. Odbyło się ono na żywo dla francuskiego kanału telewizyjnego France 2. Utwór cechuje szlachetna prostota projekcji warstwy lirycznej osadzona w przestrzeni instrumentalnej, co wynika z indywidualnej eksploracji tekstu przez kompozytora.

„Nowa Muzyka Sakralna” wpisuje się w działania projektowe Sebastiana Szymańskiego, które są realizowane wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej. Ich ideą jest promowanie piękna i harmonii w przestrzeni liryczno-muzycznej, kryjących się we współczesnych kompozycjach dotykających sfery sacrum i jednocześnie wpisujących się w continuum muzycznej materii Kościoła. Nawiązanie do chorału gregoriańskiego znajduje odzwierciedlenie także w Nowej Muzyce Sakralnej, której przystępność przy pełnym zachowaniu prawideł kompozycji, nie ogranicza się jedynie do grona ekspertów i krytyków, a dzięki tradycji i odpowiedniemu umuzycznieniu Słowa staje się ona ogólnodostępna.

Premierę można obejrzeć TUTAJ

 

źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej; oprac. MAG

fot. GOK w Dobrej

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab