Wtorek, 20 kwietnia 2021r. · Imieniny: Czesława, Agnieszki
silver do 12.05
zimniewski

Kasina Wielka/Katowice. Justyna Kowalczyk-Tekieli nowym dyrektorem sportowym Polskiego Związku Biathlonu

Net-Factory - 18.05.2020
26 marca, 19:38    autor: mantosz   wyświetlenia: 4734

Justyna Kowalczyk-Tekieli została nowym dyrektorem sportowym Polskiego Związku Biathlonu. W piątek po południu wybór zatwierdził zarząd. Na stanowisku dyrektora sportowego zastąpi Adama Kołodziejczyka, który objął funkcję trenera głównego reprezentacji.

Justyna Kowalczyk-Tekieli od 2018 roku była asystentką kadry biegaczek narciarskich. Jej podopieczne wielokrotnie stawały na podium Mistrzostw Świata Juniorów.

– W środowisku biathlonowym trudno znaleźć osoby, które byłyby w stanie znacząco zmienić spojrzenie na wiele zagadnień i zweryfikować nasze poglądy. Od kilkunastu lat jesteśmy ciągle w tym samym gronie. Stąd pomysł by sięgnąć po Justynę, a więc osobę z bardzo bliskiej nam dyscypliny, z kompletnie inną filozofią. Jej specyficzne podejście do sportu, do trenowania, do kariery sportowej będzie miało ogromne znaczenie. Kogoś takiego potrzebowaliśmy – powiedział prof. Zbigniew Waśkiewicz, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Przeraża mnie trochę ogrom pracy biurowej, będzie to dla mnie absolutna nowość. Wierzę jednak, że jestem w stanie pomóc biathlonistom w części biegowej. Obserwowałam ich wielokrotnie, gdy przez wiele lat trenowaliśmy w tych samych miejscach i myślę, że niektóre sugestie mogą przynieść pozytywny skutek. Mam nadzieję, że wspólnie zbudujemy takie zaufanie, które pozwoli na bliską współpracę. Bardzo się cieszę, że trener Aleksander Wierietielny zadeklarował mi pełną pomoc w pracy. To doświadczenie, z którego młodzi trenerzy, jeśli tylko zechcą, będą mogli czerpać garściami – podkreśliła Justyna Kowalczyk-Tekieli.

Justyna Kowalczyk-Tekieli to jedna z najbardziej utytułowanych postaci polskiego sportu. Jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w biegach narciarskich. W swoim dorobku ma również srebro i dwa brązowe medale igrzysk. Na mistrzostwach świata sięgnęła po dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe krążki. Czterokrotnie zdobywała kryształowe kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ponad sto razy stawała na podium zawodów PŚ lub jego etapów, z czego aż pięćdziesięciokrotnie na jego najwyższym stopniu. Cztery razy z rzędu zwyciężała w prestiżowym Tour de Ski, pięciokrotnie wygrywała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca roku w Polsce.

źródło: Polski Związek Biathlonu; oprac. MAG

fot. Polski Związek Biathlonu

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab