Piątek, 7 maja 2021r. · Imieniny: Ludmiły, Gizeli
swiat ogrodzen
alior

Powiat Limanowski. Po Stroniu, również w innych miejscowościach wykryto ogniska ptasiej grypy

niska emisja
15 kwietnia, 18:16    autor: pgrab   wyświetlenia: 19650

Ptasia grypa na terenie powiatu limanowskiego. 21 kur trafiło do jednego z gospodarstw w Stroniu w gminie Łukowica z miejscowości Krasne Potockie w powiecie sądeckim. Po przebadaniu padniętych kur potwierdzono, że są zakażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Teraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Limanowej prowadzą wywiad środowiskowy w gospodarstwach na terenie gminy Łukowica. Pomagają im w tym pracownicy podobnych instytucji z Małopolski. Nie wiadomo do końca komu i ile kur odsprzedał rolnik z gminy Chełmiec. W przygranicznych miejscowościach pojawiły się tablice informujące o możliwym zagrożeniu.

Terenem zapowietrzonym w gminie Limanowa (do 3 km od potwierdzonego siedliska grypy) zostały wyznaczone trzy miejscowości : Wysokie, Męcina oraz Kłodne.
Terenem zagrożonym ( do 10 km  od potwierdzonego przypadku grypy) są wsie : Siekierczyna, Mordarka, Pisarzowa oraz Kanina.

Obszarem zagrożonym została objęta również Laskowa: od strony północnej: północnymi granicami administracyjnymi miejscowości: Jaworzna (gm. Laskowa), Strzeszyce (gm. Laskowa), Ujanowice (gm. Laskowa). Przypadki choroby ptasiej grypy stwierdzono w jednym z gospodarstw położonego w Kamionce Małej.

- Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadekpobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii- mówi Aneta Kawula, Powiatowy Lekarz Wterynarii.

Wczoraj na stronie internetowej samorządu Dobrej ukazał się komunikat dotyczący wykrycia ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy w miejscowości Półrzeczki, na terenie Gminy Dobra został wyznaczony Obszar Zapowietrzony.

W związku z zaistniałą sytuacją epizootyczną zostanie przeprowadzona tzw. perlustracja terenu (przegląd gospodarstw) na Obszarze Zapowietrzonym w miejscowości Półrzeczki
i Wilczyce. 

W celu sprawnego przeprowadzenia tych czynności Powiatowy Inspektorat Weterynarii zwraca się z prośbą do właścicieli drobiu o zgłaszanie chowu na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do niniejszego komunikatu. 

Źródło: UG Laskowa, UG Limanowa, UG Dobra.

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab