Piątek, 25 czerwca 2021r. · Imieniny: Łucji, Wilhelma
silver do 12.05
aliorr

Mszana Dolna/Warszawa. Grupa młodych ludzi popularyzuje wiedzę ekonomiczną w ramach projektu społecznego. Wśród aktywnych działaczy jest Julia Stożek z Mszany Dolnej

Net-Factory - 18.05.2020
01 czerwca, 22:19    autor: mantosz   wyświetlenia: 5545

Julia Stożek z Mszany Dolnej, uczennica II klasy LO im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, wraz z młodzieżą z Warszawy i okolic uczestniczy w projekcie społecznym w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Głównym celem grupy jest wzbudzanie zainteresowania tematami ekonomicznymi. W ramach działań produkowane są podcasty i filmy. Grupa prowadzi też wywiady oraz warsztaty w szkołach. W olimpiadzie można zdobyć nowe doświadczenia, międzynarodowe certyfikaty, a także cenne nagrody.

Grupę „Bez Deficytu” tworzą młodzi ludzie w wieku od 16 do 21 lat.

- Sam pomysł na projekt narodził się przy rozmowach z paroma znajomymi związanymi z ekonomią i finansami. To było dokładnie rok temu. Wszyscy zauważyliśmy problem społeczny, czyli nieprawdopodobnie niski poziom ogólnej wiedzy z zakresu ekonomii w społeczeństwie. Na początku chcieliśmy stworzyć jedynie podcast, taka forma wydała się nam najłatwiejsza do produkcji i zdawała się być bardzo przyszłościowa. Pomysł „kiełkował” w mojej głowie przez nastepne kilka miesięcy, aż do sierpnia kiedy przedstawiłem go Mikołajowi, który od lat jest moim przyjacielem. Razem stwierdziliśmy, że chcemy zrobić coś większego i żeby zebrać trochę większy zespół, zapisaliśmy projekt do „Zwolnionych z Teorii”. W ten sposób zbierałem zespół od września do końcówki listopada. Zaskakujące było to, że było bardzo wielu chętnych, na jedno miejsce w zespole miałem kilku kandydatów - mówi Jan Iłowski, lider zespołu.

Julia Stożek podkreśla, że współpraca z grupą daje jej dużą satysfakcję i możliwość rozwoju, chociaż swoją przyszłość wiąże z inną dziedziną.

- Myślę, że każdy z nas na co dzień ma do czynienia z ekonomia i czy chcemy, czy nie, jesteśmy z nią związani. Jeśli chodzi o moją przyszłość zawodową, to będę architektem. Do zespołu dołączyłam ze względu na profesjonalizm osób, które w nim pracują, a także możliwość rozwoju, nie licząc już samego faktu, że po prostu lubię ludzi - podkreśla mieszkanka Mszany Dolnej.

Grupa „Bez Deficytu” prezentuje swoją działalność następująco:

Wg badania WIB i GPW, aż 83% młodych ludzi ocenia swoją wiedzę o finansach jako małą lub bardzo małą. Co piąty Polak jest przekonany, że nie płaci żadnych podatków. 58% twierdzi, że nie dokłada się do podatku VAT. Jesteśmy 10-osobowym zespołem młodzieży z różnych stron Polski, między innymi z Mszany Dolnej i okolic Warszawy. Zajmujemy się produkcją podcastów, filmów oraz warsztatów związanych z tematami ekonomicznymi. Naszym celem jest zainteresowanie i poszerzenie wiedzy jak największej grupy ludzi z zakresu ekonomii oraz uświadomienie społeczeństwa jak ważnym i przydatnym w codziennym życiu jest orientowanie się w tych kwestiach. W naszych materiałach, z pozoru trudne zagadnienia, zamieniają się w proste i zrozumiałe hasła, które już nigdy więcej nie sprawią widzom kłopotu – ani na teście w szkole, ani podczas codziennych zakupów. Nasze filmy, które obejrzało tysiące osób w całej Polsce, zostały ocenione pozytywnie przez 97% widzów. Po organizowanych przez nas zajęciach, nawet najmłodsi uczniowie szkół potrafili wytłumaczyć złożone zjawiska gospodarcze. Dotychczas, żaden z setek uczniów do których dotarliśmy nie ocenił nas negatywnie (więcej na ten temat: www.BezDeficytu.pl/Szkoly) Prawie wszyscy ludzie, we wszystkich miejscach na świecie mają jakiegoś rodzaju budżet, którym muszą dysponować. Wiedząc więcej na temat finansów czy instytucji, które nimi zarządzają, jesteśmy w stanie lepiej dysponować własnymi zasobami jak i podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje przy głosowaniu.

źródło: „Bez Deficytu”; oprac. MAG

fot. „Bez Deficytu”

all medica
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab