Piątek, 25 czerwca 2021r. · Imieniny: Łucji, Wilhelma
silver do 12.05
aliorr

Przyszowa. Bohaterska i niezłomna postawa „Lotte” jest wzorem do naśladowania. W piątek odbyła się premiera filmu o Genowefie Kroczek

Net-Factory - 18.05.2020
05 czerwca, 14:16    autor: mantosz   wyświetlenia: 5704

W piątek w świetlicy w Przyszowej odbyła się ogólnopolska premiera filmu o sanitariuszce Genowefie Kroczek „Lotte”, pochodzącej z tej miejscowości. Produkcję zrealizował o. Roman Sikoń z Art.43 - Salezjańskiej Wytwórni Filmowej przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz gminą Łukowica. Wydarzenie poprzedziło zapalenie zniczy na grobie „Lotte”.

W rolę Genowefy Kroczek wcieliła się Aleksandra Boruta. W filmie wystąpili członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK, a także krewni „Lotte”, dr Dawid Golik, Przemysław Bukowiec i Rafał Cabała - pasjonat historii Przyszowej. Wykorzystano również nagrania z Biegu Wilczym Tropem.

Gościem specjalnym premiery był żołnierz oddziału BCh „Opór”, por. Tadeusz Dębski ps. „Zając”, który Genowefę Kroczek znał osobiście, a po projekcji nie krył wzruszenia, że o jej czynach może teraz mówić otwarcie.

- Genowefa Kroczek została zamordowana przez funkcjonariusza UB, przedstawiciela nowej władzy, dla której osoby takie jak „Lotte” były reakcyjnymi bandytami, a funkcjonariusze m. in. UB - bohaterami walczącymi o prawo i porządek. O bandytach się nie mówi, więc dlatego tyle lat nikt nie wspominał historii Genowefy Kroczek. Pamięć o niej starał się przywrócić Rafał Cabała, a prace badawcze dr. Dawida Golika z IPN były decydujące w tej sprawie - mówi Paweł Sułkowski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1. PSP AK.

Zarówno twórcy filmu, jak i wójt Bogdan Łuczkowski podkreślali, że niezwykle ważne jest prezentowanie tej produkcji młodemu pokoleniu.

Bezpłatne projekcje filmu odbędą się:

5 czerwca w świetlicy w Przyszowej - godz. 19.00 - kontakt pod nr. tel. 18 33 36 235,

12 czerwca w sali kinowej w Łukowicy w podziemiach kościoła parafialnego - godz. 19.00 -  kontakt pod nr. tel. 18 33 35 043,

18 czerwca - świetlica w Młyńczyskach - godz. 19.00 - kontakt pod nr. tel. 502 087 762.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia konieczna jest rezerwacja miejsc.

all medica
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab