Poniedziałek, 20 września 2021r. · Imieniny: Filipiny, Eustachego
flector
nicho.pl

Gmina Niedźwiedź. W wieku 76 lat zmarł Bronisław Kaczor. W duchu zagórzańskich nut wychował pokolenia muzyków

Net-Factory - 18.05.2020
08 lipca, 11:27    autor: pgrab   wyświetlenia: 33112

Smutna informacja dotarła do nas z Poręby Wielkiej. W wieku 76 lat zmarł Bronisław Kaczor. Muzyka była dla niego całym życiem, a ze skrzypcami praktycznie nigdy się nie rozstawał. Pogrzeb śp. Bronisława Kaczora odbędzie się w sobotę o godz. 15. w kościele parafialnym w Porębie Wielkiej.

(...) Utytułowany instrumentalista wielokrotnie reprezentował swój talent na scenie, a jego występy najczęściej kończyły się tytułem zwycięzcy. Na Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza nagrodzony organizowanym od 1975 roku nagrodzony został aż 11 razy – pierwszy raz w 1985 roku. Pan Bronisław rozwija swą pasję pracując jako instruktor nauki w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu, gdzie uczy dzieci i młodzież z całej gminy nie tylko muzyki zagórzańskiej, jako jeden z ostatnich samouków tego rodzaju muzyki na tym terenie, ale też szacunku do rodzimej tradycji. Muzyka jest całym jego życiem. Za swój cel postawił sobie przekazanie młodszym pokoleniom umiejętności gry muzyki zagórzańskiej, która coraz częściej wypierana jest przez muzykę góralską. Pasją i wiedzą dzieli się z rodziną, a zwłaszcza z wnukami, bo pragnie, by bogata kultura i tradycja Zagórzan została zachowana i kultywowana. W ten sposób stara się integrować pokolenia(...) - Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu.

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy reportaż filmowy o kapeli "Kaczory", którą w latach 80-siątych założył Bronisław Kaczor. Przypominamy go poniżej.

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab