Sobota, 24 lipca 2021r. · Imieniny: Kingi, Krystyny
swiat ogrodzen
gold drop do 25 lipca

Artykuł sponsorowany . Zgubiony dowód - jak uniknąć negatywnych konsekwencji?

Net-Factory - 18.05.2020
12 lipca, 18:36    autor: pgrab   wyświetlenia: 3511

Zgubienie dowodu osobistego – podstawowego dokumentu tożsamości – może mieć negatywne konsekwencje. Niestety nie zawsze można liczyć na uczciwość ewentualnego znalazcy. Poznaj potencjalne skutki takiego zdarzenia oraz metody zapobiegania im. Co zrobić, jeżeli będziesz mieć podobny problem? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Konsekwencje zgubienia dowodu osobistego

Wszystko zależy od tego, co stanie się z Twoim zgubionym dowodem. Być może znajdzie go ktoś uczciwy, kto odda go np. do lokalnego biura rzeczy znalezionych albo spróbuje znaleźć Cię przez Internet. Gorzej, jeśli dowód trafi w ręce oszustów. Za pomocą tego dokumentu można w pewnych sytuacjach wykorzystywać fałszywą tożsamość, w skrajnych przypadkach – zaciągnąć pożyczkę czy wynająć mieszkanie. To konsekwencja uproszczonych procedur np. w firmach pozabankowych. O tym, jak otrzymać pożyczkę za okazaniem paszportu, przeczytasz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowka-na-paszport.

Zgubiony dowód oznacza dostęp osób trzecich do Twoich prywatnych danych, ryzyko wykorzystania Twojej tożsamości oraz niepoliczalne straty w postaci straconych nerwów. Z pewnością nikt z nas nie chciałby znaleźć się w podobnej sytuacji, ale… to niestety możliwe.

Jak nie dopuścić do straty dowodu osobistego?

Zanim przejdziemy do właściwych sposobów reagowania na zgubienie dowodu osobistego, zastanówmy się, jak ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia. Poznaj kilka praktycznych i uniwersalnych porad.

  1. Miej przy sobie dowód osobisty tylko w sytuacjach, które tego wymagają. Nie ma obowiązku noszenia go przez cały czas.
  2. Nie umieszczaj dowodu osobistego „luzem” w torbie czy portfelu. Do przechowywania dokumentów służą odpowiednie przegródki.
  3. Unikaj noszenia przy sobie dokumentów tożsamości w miejscach niebezpiecznych i nieznanych.
  4. Nie przekazuj dowodu osobistego osobom trzecim – nawet swoim bliskim, ponieważ i tak jesteś jedynym człowiekiem, który może z niego korzystać.
  5. Poznaj swoje prawa i obowiązki związane z posługiwaniem się dowodem osobistym.

Co zrobić po zgubieniu dowodu?

Najpierw upewnij się, czy aby na pewno dowód jest zgubiony. Przeszukaj torbę, portfel, kieszenie, samochodowy schowek, szufladę biurka – krótko mówiąc, wszystkie miejsca, w których jest szansa na znalezienie dokumentu. Porozmawiaj z domownikami, ustal moment ostatniego korzystania z dowodu. Postaraj się zachować spokój, choć jest to trudne w tak stresującej sytuacji.

Starsze dowody osobiste można jedynie unieważnić. Z kolei dokumenty wydane po 4 marca 2019 roku da się też czasowo zawiesić. Warto to zrobić, jeżeli istnieje szansa na odnalezienie zgubionego dowodu. Dokument, który został unieważniony, już nigdy się nie przyda, nawet gdyby w jakiś sposób trafił w Twoje ręce.

Unieważnienia dowodu osobistego można dokonać za pomocą Profilu Zaufanego lub w urzędzie gminy – dowolnym,  a nie tylko właściwym dla miejsca zamieszkania. To cenna uwaga, jeśli np. zgubisz dokument na wakacjach, a nie korzystasz z Profilu Zaufanego. Z kolei zagranicą należy zgłosić się do konsulatu RP. Również w tej instytucji otrzymasz formalne zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, potwierdzające sytuację, w jakiej się znajdujesz.

Warto też zastrzec zgubiony dowód w systemie „Dokumenty Zastrzeżone”, do którego należą wszystkie banki w Polsce. Pamiętaj, że firmy pożyczkowe, których ranking znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/, chętnie udzielają chwilówek „na dowód”. Zrób wszystko, aby oszuści nie próbowali tego wykorzystać.

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab