Sobota, 24 lipca 2021r. · Imieniny: Kingi, Krystyny
swiat ogrodzen
gold drop do 25 lipca

Słopnice. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i Izba Pamięci 1. PSP AK. Relacja z 4. spaceru historycznego

Net-Factory - 18.05.2020
20 lipca, 20:21    autor: mantosz   wyświetlenia: 4356

W niedzielę w Słopnicach odbył się spacer historyczny pod tytułem „Śladami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”.

Wędrówka rozpoczęła się od zwiedzenia kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Na początku krótkie wprowadzenie w tematykę spaceru przedstawił Karol Wojtas. Potem wszyscy przeszli do wnętrza kościoła. Tu przybyłych uczestników powitał ks. proboszcz Stanisław Kumiega. Opowiedział o historii i dniu dzisiejszym parafii. Po zwiedzeniu kościoła w związku ze zbliżającą się burzą uczestnicy spaceru udali się szybko do budynku remizy OSP do Izby Pamięci 1. PSP AK. Tu uczestników spaceru powitał prezes SRH 1. PSP AK, Paweł Sułkowski. Następnie o idei i historii powstania Izby Pamięci 1. PSP AK opowiedział historyk Przemysław Bukowiec – współtwórca ekspozycji. W izbie uczestnicy spaceru zapoznali się z historią konspiracji na Ziemi Limanowskiej. Uczestnicy poznali między innymi okoliczności powstania 1. PSP AK oraz poznali sylwetki wybranych dowódców. Podczas zwiedzania Izby Pamięci na zewnątrz rozpoczęła się gwałtowna burza, która spowodowała przerwę w dostawie prądu. W tych dodatkowych okolicznościach w ciemności przy świetle latarek uczestnicy spaceru zapoznali się ze zbiorami zgromadzonymi na ekspozycji. Niestety warunki pogodowe na zewnątrz uniemożliwiły kontynuowanie zaplanowanej trasy spaceru. Po dłuższej dyskusji na tematy dotyczące wydarzeń II wojny światowej na Limanowszczyźnie spacer się zakończył.

„Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim” organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

tekst: Karol Wojtas

fot. organizatorzy

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab