Poniedziałek, 20 września 2021r. · Imieniny: Filipiny, Eustachego
flector
nicho.pl

Stara Wieś. Zapraszamy na telewizyjną odsłonę X Narodowego Czytania - "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej

Net-Factory - 18.05.2020
03 września, 12:22    autor: pgrab   wyświetlenia: 6621

Już w sobotę, 4 września Narodowe Czytanie. W tym dniu cała Polska czytać będzie ,,Moralność Pani Dulskiej". Premiera w sobotę 4 września na fanpage TV28. Zaczynamy o godz. 9:00.

- Za plan nagrania posłużyło nam mieszkanie z kamienicy przy ul Willowej 2 w Limanowej. W ten sposób chcieliśmy oddać atmosferę tamtej epoki, a także wprowadzić naszych widzów w klimat czasów naszej pisarki Gabrieli Zapolskiej. Zapraszamy wszystkich do oglądania - mówi Jacenty Musiał, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

Fragmenty utowru w strojach z epoki czytają:

Katarzyna Konieczna - Aniela Dulska

Jacenty Musiał - Felicjan Dulski

Iwona Koczanowicz - Hanka

Krystyna Trzupek - Juliasiewiczowa

Małgorzata Cięciel - Tadrachowa

Tomasz Surdziel - Zbyszko

Słowo wstępne do utworu wypowiedział Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa.

- Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.    

Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Wsi zapraszamy filmową zapowiedzią, którą prezentujemy poniżej.

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab