Poniedziałek, 20 września 2021r. · Imieniny: Filipiny, Eustachego
flector
nicho.pl

Artykuł sponsorowany . Wszywka alkoholowa – metoda, która odeszła do lamusa?

Net-Factory - 18.05.2020
15 września, 10:42    autor: jbudacz   wyświetlenia: 2026

Wszywka alkoholowa święciła swoje triumfy kilkanaście lat temu, kiedy to często była implantowana pod przymusem, jako skuteczny lek na chorobę alkoholową. Dziś spojrzenie na wszywkę nieco się zmieniło, a sama metoda straciła swoją popularność.

Czy oznacza to, że całkowicie straciła zastosowanie w terapii uzależnienia od alkoholu? Absolutnie nie! Umiejętnie zastosowana, może być ogromnym wsparciem dla osób walczących z nałogiem. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wszywki alkoholowej!

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa wykorzystuje właściwości esperalu – leku, który hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej. Jest to enzym odpowiadający za rozkład aldehydu octowego – metabolitu alkoholu o niezwykle wysokiej toksyczności. Wszywka to nic innego jak jałowe tabletki esperalu, które implantowane są podpowięziowo (najczęściej w mięśniu pośladkowym) i stopniowo uwalniają substancję aktywną do krwiobiegu. Działanie leku jest odczuwalne już po spożyciu niewielkiej dawki alkoholu, zawartej w cukierku czy płynie do płukania jamy ustnej. Dochodzi wtedy do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi, przez co chora osoba odczuwa takie objawy jak:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • nadmierna potliwość;
 • ból i zawroty głowy;
 • mdłości i wymioty;
 • lęk i niepokój;
 • skoki ciśnienia tętniczego;
 • przyspieszenie akcji serca.

Warto podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na chorobę alkoholową. Jest to jedna z metod awersyjnych, która wymusza na chorej osobie abstynencję poprzez wykształcenie lęku przed negatywnymi skutkami spożycia alkoholu. Gdy działanie wszywki się kończy, najczęściej po 10 miesiącach, chora osoba może wrócić do nałogu. Ważne jest więc, by implantacja wszywki alkoholowej przebiegała równolegle z terapią uzależnień. Połączenie obu tych metod znacznie zwiększa szanse na wygranie walki z alkoholizmem.

 

Czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna?

Implantacja wszywki alkoholowej jest bezpieczna, o ile zachowa się kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim w czasie zabiegu osoba nie powinna być pod wpływem alkoholu. Zaleca się, by przed implantacją wszywki wstrzymać się od spożycia tej używki na co najmniej dwie doby. Bardzo często, w celu wypłukania resztek alkoholu i jego metabolitów, wykonuje się przed zabiegiem odtrucie alkoholowe. Zabieg ten nie tylko pozwala uniknąć niebezpiecznej interakcji leku z alkoholem, ale również przyspiesza regenerację organizmu.

Należy też pamiętać, że wszywki kategorycznie nie wolno przepijać. Choć w wielu źródłach można znaleźć informacje, że pewne dawki alkoholu mogą zatrzymać działanie leku, zachowanie to niesie za sobą ogromne ryzyko. Gwałtowne nagromadzenie się dużych stężeń aldehydu octowego w krwi może być przyczyną groźnych dla zdrowia zaburzeń rytmu serca bądź zawału serca.

Warto też wiedzieć, że wszywka alkoholowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczają zastosowanie tej metody w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wśród nich wymienia się głównie:

 • nadwrażliwość na substancję aktywną wszywki;
 • choroby i zaburzenia psychiczne z próbami samobójczymi w przeszłości;
 • niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
 • obwodową niewydolność krążenia;
 • stan po zawale serca;
 • chorobę niedokrwienna serca.

KacDoktor – specjaliści od odtrucia alkoholowego i implantacji wszywek

Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym specjaliści pomogą Ci w Twojej walce z uzależnieniem? KacDoktor to firma, która oferuje odtrucie alkoholowe i wszywanie esperalu w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Pracujący w niej lekarze i ratownicy mają wieloletnie doświadczenie w redukcji szkód zdrowotnych wyrządzonych przez alkohol.

Z usług KacDoktora możesz skorzystać w profesjonalnym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Co więcej, usługi KacDoktora dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia.

Próbujesz wytrwać w trzeźwości? Wypróbuj działanie wszywki alkoholowej i ułatw sobie walkę z nałogiem!

Dodaj reklamę na TV28
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab