środa, 7 czerwca 2023r. · Imieniny: Roberta, Wiesława
bs
allemdica do 5 czerwca

Artykuł sponsorowany . Łupież tłusty – popularne fakty i mity dotyczące dolegliwości

Net-Factory - 18.05.2020
04 listopada, 12:25    autor: pgrab   wyświetlenia: 9484

Łupież tłusty to jedna z tych chorób skóry, o której wcale nie mówi się zbyt często. Wiele osób próbuje nawet unikać tego tematu, uważając go za nieco wstydliwy. To błąd, gdyż w ten sposób łatwo o powstanie mitów dotyczących tej przypadłości, a które później są powielane i mogą nieść ze sobą bardzo złe skutki.

. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego łupież określany jako tłusty należy leczyć oraz z jakimi błędnymi przekonaniami prawdopodobnie mogłeś bądź mogłaś się spotkać.

 Łupież tłusty jako choroba skóry głowy 

Nadmierne łuszczenie się naskórka to nic innego, jak wspomniany już łupież tłusty. To niezwykle popularna choroba skóry głowy, z którą zmaga się wiele osób. Jej leczenie bywa trudne i problematyczne. Nikt z nas nie czuje się komfortowo, jeżeli na ramionach i włosach pojawiają się widoczne płatki skóry. Zazwyczaj mają biały kolor, a niekiedy srebrzystobiały. Sprawa dodatkowo komplikuje się w momencie, jeżeli zauważymy też utratę owłosienia. 

Co na wypadanie włosów? Jak radzić sobie z łupieżem tłustym? Zanim poszukasz odpowiedzi na powyższe pytania, warto zapoznać się z popularnymi mitami oraz odpowiadającymi na nie faktami, które wyjaśnią, czym wyróżnia się wspomniana choroba skóry głowy i podpowiedzą, jak właściwie można sobie z nią poradzić. 

MIT: Łupież tłusty nie jest problematyczną chorobą

Chociaż tak naprawdę łupież tłusty, który występuje na naszej głowie, nie jest chorobą, która będzie miała ogromny wpływ, to jednak nie można jej bagatelizować. Nie można też zakładać, że będzie ona prosta w eliminacji. Konieczne będzie ograniczenie kontaktu z czynnikami, które mogą zaostrzać stan. Może być to nawet suszenie włosów. 

PRAWDA: Łupież tłusty i wypadanie włosów mają związek

Wiele osób pyta, co na wypadanie włosów warto stosować, ale czy rzeczywiście znamy w tym przypadku przyczynę powstałego problemu? Chociaż brakuje badań, które potwierdzają bezpośredni wpływ tej choroby na utratę owłosienia, to należy pamiętać o jednym, że podczas drapania naruszamy naszą delikatną skórę głowy i realnie przykładamy rękę do zwiększenia szansy na utratę owłosienia. 

MIT: Przegrzanie głowy nie wpływa na rozwój choroby

Jednym z czynników, który może wpłynąć na pojawianie się łupieżu, jest między innymi przegrzanie skóry głowy. Kiedy mamy z nim do czynienia? Zazwyczaj głównym problemem są tutaj noszone przez nas czapki. Bardzo rzadko zwracamy uwagę na to, z czego są wykonane. Sztuczne materiały sprawiają, że skóra nie może oddychać. Akryl czy poliester nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Niekoniecznie musimy sięgać zaraz po takie naturalne materiały jak wełnę, ponieważ do dyspozycji mamy między innymi bawełnę, która będzie nas ogrzewała, ale nie spowoduje nadmiernego pocenia. 

Niezbyt dobre jest także wspomniane już suszenie włosów. O ile przy zdrowej skórze głowy tak naprawdę nie ma dużej różnicy, czy suszymy włosy naturalnie, czy z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń, tak tutaj lepiej jest postawić na minimalizm. Pamiętajmy jednak, aby nie kłaść się spać z mokrymi włosami. 

PRAWDA: Łupież tłusty ma związek nawet ze stresem

O tym, jak duży wpływ na nasze życie ma stres, wie już chyba każdy. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieunikanie stresujących sytuacji prowadzi nie tylko do łysienia, ale nawet wystąpienia łupieżu tłustego. Dlatego też w pierwszej kolejności dobrze jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne, a gdy problem już wystąpi, odpowiednio dobraną pielęgnację i leki stosować jako dodatek. Najważniejsza jest eliminacja przyczyn. 

MIT: Domowe sposoby zawsze pomogą przy łupieżu tłustym

W internecie możemy znaleźć wiele artykułów dotyczących radzenia sobie z łupieżem domowymi metodami. Znaczna ich część zakłada, że są one wystarczające. Nie musimy więc konsultować się ze specjalistą, czy też sięgać po drogeryjne lub apteczne produkty pomagające w zniwelowaniu nadmiernego łuszczenia skóry. Co na wypadanie włosów? Także domowe sposoby! Otóż niestety jest to często powielany mit. Tego rodzaju metody rzeczywiście mogą pomóc, ale szansa na to nie jest zbyt duża. 

PRAWDA: Łupież tłusty często wymaga specjalistycznego leczenia

Nie ulega wątpliwości, że łupież tłusty jest problematyczny w leczeniu. Jeżeli więc domowe sposoby zawodzą, a objawy nie ustępują, konieczne będzie rozpoczęcie profesjonalnego leczenia. W pierwszej kolejności należy zastosować szampon przeciwłupieżowy, w którego składzie znajdziemy silnie działające substancje aktywne. Sięgając po niego, mamy duże szanse na to, że przy regularnym myciu włosów pozbędziemy się problemu. Zwróćmy uwagę na skład oraz zalecenia producenta. Dobrze również, aby tego rodzaju kosmetyk potraktować jako produkt w celach profilaktycznych nawet wtedy, kiedy łupież już ustąpi.

Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab