Niedziela, 5 grudnia 2021r. · Imieniny: Kryspina, Saby
carshop

Mszana Dolna. Niepodległościowy spacer historyczny Michała Wójcika zgromadził kilkadziesiąt osób

Net-Factory - 18.05.2020
14 listopada, 00:39    autor: mantosz   wyświetlenia: 13175

Michał Wójcik, historyk - regionalista, zorganizował kolejną wędrówkę śladami przeszłości. III Mszański Spacer Historyczny cieszył się dużym zainteresowaniem. Osoby, które wybrały taką formę świętowania 11 listopada, na pewno się nie zawiodły. Michał Wójcik jak zwykle przygotował wiele ciekawostek o Mszanie Dolnej, a opowiedział je słuchaczom barwnym językiem.

Spacer rozpoczął się przed główną bramą cmentarza parafialnego. Michał Wójcik przedstawił dzieje Mszany Dolnej w okresie I wojny światowej oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Omówił okoliczności rozwiązania Legionu Wschodniego oraz uformowania się 3. Pułku Piechoty, który został zaprzysiężony na błoniach przylegających do mszańskiego cmentarza. Jednostka z czasem stała się bazą do utworzenia II Brygady Legionów Polskich (tzw. Żelazna Brygada).

Kolejnym przystankiem był cmentarz wojskowy nr 363. Michał Wójcik skupił się na parametrach technicznych obiektu, okolicznościach powstania projektu oraz życiorysach kilku żołnierzy, którzy zostali tam pochowani. Jak podkreślił prowadzący, na niewielkim cmentarzu spoczywają żołnierze różnych narodowości i wyznań. W większości zmarli oni w szpitalu polowym w Mszanie Dolnej na skutek obrażeń odniesionych podczas walk, powikłań z nimi związanych, a także chorób, np. tyfusu i czerwonki.

Przed budynkiem dawnego sądu powiatowego (obecnie ul. Matejki 11) Michał Wójcik omówił znaczenie środowiska sędziowsko-adwokackiego w Mszanie Dolnej początku XX w. Ta grupa zawodowa stanowiła elitę intelektualną i inicjowała wiele działań, istotnych dla społecznego rozwoju miejscowości. Odgrywała także ważną rolę w powiatowych strukturach Naczelnego Komitetu Narodowego. W tym miejscu wspomnieniami o swoim dziadku i jego bracie podzieliła się Ewa Jasińska. Sędzia Stanisław Panaś od 1914 r. był komisarzem wojskowym Naczelnego Komitetu Narodowego w Mszanie Dolnej. Z kolei ks. Józef Panaś to kapelan rozwiązanego w Mszanie Dolnej Legionu Wschodniego oraz II Brygady.

Uczestnicy spaceru zatrzymali się również na Rynku oraz przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam prowadzący opowiedział o uroczystościach patriotycznych organizowanych podczas I wojny światowej, a także o okolicznościach ogłoszenia niepodległości w powiecie limanowskim.

Ostatnim punktem wędrówki był Urząd Miasta, gdzie odbył się wykład poświęcony Franciszkowi Dubowemu, zasłużonemu dla Mszany Dolnej naczelnikowi gminy w okresie I wojny światowej oraz wieloletniemu dyrektorowi fabryki konserw rybnych C. Warhanek. Michał Wójcik przybliżył jego sylwetkę w artykule biograficznym, opublikowanym w kwartalniku „Sądeczanin”.

Jak podkreśla w rozmowie z naszym portalem Michał Wójcik, frekwencja była fantastyczna. W spacerze niepodległościowym wzięło udział 75 osób, co oznacza, że zapotrzebowanie na takie wydarzenia jest bardzo duże. Aktualnie Michał Wójcik pracuje nad publikacją na temat historii Mszany Dolnej w czasach galicyjskich i prowadzi kwerendę w archiwach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

fot. Tv28 oraz „Mszana Dolna na starych fotografiach”

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab