Sobota, 3 grudnia 2022r. · Imieniny: Franciszka, Ksawerego
allmedica do
lokata urodzinowa bank spółdzielczy do końca listopada

Mszana Dolna/Warszawa. Wyróżnienie dla Urszuli Antosz-Rekuckiej za działalność na rzecz upamiętnienia mszańskich Żydów

Net-Factory - 18.05.2020
30 listopada, 22:33    autor: mantosz   wyświetlenia: 5488

Urszula Antosz-Rekucka otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2021, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Finał odbył się online. Przed ogłoszeniem wyników zaprezentowano sylwetki wszystkich nominowanych.

- W mojej działalności najwięcej satysfakcji daje mi praca z młodzieżą, to, że ona potrafi zachować się bardzo empatycznie. Nie do przecenienia jest fakt, że udało się nawiązać relacje z nielicznymi potomkami ocalonych mszańskich Żydów. Razem z nimi tę historię układamy. Oni czasem ocalili jakieś pamiątki, jakieś zdjęcia czy potrafią nam opowiedzieć coś więcej o tych ludziach, którzy byli dla nas tylko nazwiskiem. Dzięki mojej działalności chciałabym, aby ludzie, którzy tu mieszkają przyjęli tę pamięć jako swoją, tzn., aby ta pamięć była pełna, nie tylko połowiczna. Myślę, że powinniśmy chronić pamięć, bo to jest nasza wspólna historia. Bez historii Żydów nie ma historii Polski, nie ma też historii Mszany Dolnej - powiedziała Urszula Antosz-Rekucka.

Oprócz działaczki z Mszany Dolnej w finale znaleźli się Marek Chmielewski, Józef Gucwa, Inga Marczyńska, Dariusz Popiela i Urszula Rybicka.

- Kapituła konkursu stanęła przed niezwykle trudnym wyborem finalistów spośród ponad 100 zgłoszeń, których poziom był bardzo wyrównany. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, działający z potrzeby serca lub poczucia misji. Ludzie, którzy w swoją pracę wkładają mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia - podkreślił Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.

Decyzją kapituły Urszula Antosz-Rekucka, Inga Marczyńska oraz Urszula Rybicka otrzymały wyróżnienia i nagrody w wysokości 10 tys. zł. Zwycięzcą został wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Świata i Europy w kajakarstwie górskim, olimpijczyk, Dariusz Popiela - autor projektu „Ludzie, nie liczby”, polegającego na upamiętnianiu z imienia i nazwiska ofiar Holocaustu.

źródło: Muzeum POLIN; oprac. MAG

fot. kadry z transmisji finału konkursu

almedica
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab