Czwartek, 18 sierpnia 2022r. · Imieniny: Heleny, Bronisławy
zabka
Monnari Limanowa

Mszana Dolna. Korytarze ekologiczne budzą niepokój mieszkańców

Net-Factory - 18.05.2020
03 grudnia, 23:30    autor: mantosz   wyświetlenia: 18416

W Urzędzie Miasta Mszana Dolna można się zapoznawać z projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W czwartek odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział mieszkańcy ulic Słonecznej, Spadochroniarzy, Orkana, a także innych części miasta. Największe emocje wśród uczestników wzbudziła sprawa korytarzy ekologicznych, czyli obszarów umożliwiających migrację roślin, zwierząt lub grzybów, wymienionych w ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku.

Mieszkańcy zostali poinformowani, że utworzenie korytarza jest związane z planem ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego. Właściciele działek, powołując się jednak na dokument opublikowany na stronie internetowej Gorczańskiego Parku Narodowego, twierdzą że miasto Mszana Dolna nie jest tym planem objęte.

- Protestujemy przeciwko powstaniu korytarza, który nie widnieje w dokumentach Gorczańskiego Parku Narodowego. Dla mieszkańców takie rozwiązanie będzie skutkować wieloma ograniczeniami w dysponowaniu prywatną własnością. Nikt z nami na ten temat wcześniej nie rozmawiał - podkreślał Andrzej Pachołek.

W rozdziale 12. dokumentu, na który powołują się mieszkańcy, znajdują się wytyczne do ustaleń do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Miasto Mszana Dolna nie jest tam wymieniane.

- W nowo sporządzanych dokumentach planistycznych gmin: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Rabka-Zdrój i miasta Nowy Targ oraz województwa małopolskiego proponuje się: uwzględnienie istniejących, funkcjonalnie niezbędnych powiązań w przestrzeni przyrodniczej, umożliwiających migrację zwierząt, roślin i grzybów i łączących teren Parku z jego otoczeniem: Połączenia Gorców z Beskidem Wyspowym – obejmującego: obszar leśny w miejscowości Zasadne (gmina Kamienica), obszary rolno-leśne w miejscowościach Lubomierz, Mszana Górna, Olszówka (gmina Mszana Dolna), Konina, Poręba Wielka (gmina Niedźwiedź), oraz Rabka-Zdrój (gmina Rabka-Zdrój). (…) Połączenia Gorców centralnej części Gorców z Pasmem Lubania, Beskidem Sądeckim oraz Pieninami, obejmującego obszary rolno-leśne w miejscowościach: Ochotnica Górna, Ochotnica Dolna (gmina Ochotnica Dolna), Zasadne i Kamienica (gmina Kamienica) - czytamy w planie ochrony GPN.

Z relacji mieszkańców wynika, że projektant studium zakłada, iż nowe budynki będą powstawać w centrum miasta, a nie na jego obrzeżach. Głos w tej sprawie zabrał radny powiatowy Grzegorz Wójcik, ponieważ żaden radny miejski nie wziął udziału w spotkaniu.

- Nie wszyscy mieszkańcy marzą o mieszkaniu w centrum miasta albo mają taka możliwość. Wobec wyczerpujących się możliwości nabycie nieruchomości w centrum, ciągłych korków, jak również posiadania własnych działek poza centrum i ogólnego trendu zabudowy, jest oczywiste i zasadne, aby pomóc mieszkańcom w realizacji ich oczekiwań. Należy rozwijać infrastrukturę miejską, na którą często mieszkańcy wyrażają zgodę, oddając część swoich działek. W przyszłych planach rozwoju miasta należy zachować wymogi ochrony środowiska, ale w dobrym rozumieniu ze wskazaniem na człowieka - mówił Grzegorz Wójcik.

W celu wyjaśnienia kwestii związanych z organizacją spotkania, polityką informacyjną Urzędu Miasta oraz samym projektem studium przesłaliśmy pytania do wiceburmistrza Michała Grzeszczuka.

Obecnie mieszkańcy mogą na piśmie wnosić uwagi do projektu, chociaż nie ma pewności, że zostaną one uwzględnione.

zaba
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab