Czwartek, 18 sierpnia 2022r. · Imieniny: Heleny, Bronisławy
pomoc drogowa carshop
Monnari Limanowa

Polska. Poseł Wiesław Janczyk kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej

Net-Factory - 18.05.2020
12 stycznia, 17:17    autor: mantosz   wyświetlenia: 5416

Wiesław Janczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, jest kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej. Parlamentarzysta z Limanowszczyzny obecnie pełni funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jego kandydaturę zgłosiła grupa posłów Klubu Parlamentarnego PiS. Drugą kandydatką jest ekonomistka Elżbieta Ostrowska.

DANE O KANDYDACIE WRAZ Z UZASADNIENIEM

WIESŁAW STANISŁAW JANCZYK - lat 57.

Poseł na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. W tym okresie członek Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w latach 2015-2016 jej wiceprzewodniczący, a obecnie przewodniczący. Również członek Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w VII i IX kadencji jej przewodniczący. Posiada doświadczenie samorządowe. W latach 2016-2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie także przewodniczący Komisji Nadzoru Audytowego. Wcześniej w roku 2007 członek Zarządu Remag S.A. w Katowicach. Pełnił także funkcję prezesa Zarządu ZEW Niedzica S.A. w Niedzicy. W latach 1994-2005 pracował dla Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. - najpierw 5 lat w Biurze Maklerskim, następnie jako wicedyrektor oddziału kierował pionem współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, klientami VIP oraz wszystkimi klientami detalicznymi. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Wydziale Filologicznym ze specjalnością filologii polskiej (1989 r.). Studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i zarządzania finansami ukończył w Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu (2001 r.). W roku 2017 uzyskał wpis na listę doradców podatkowych. Posiada wiedzę i duże doświadczenie w zakresie produktów i usług bankowych oraz usług oferowanych przez instytucje sektora finansowego. Posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie wykonywania prawa spółek handlowych, prawa podatkowego, na temat rynku kapitałowego w Polsce jego instytucji, regulacji prawnych i funkcjonowania. Zajmował się promocją polskiej przedsiębiorczości w krajach Unii Europejskiej. Zarówno wykształcenie, wyróżniająca wiedza z zakresu finansów oraz bogate doświadczenie zawodowe utwierdza w przekonaniu, że pan Wiesław Stanisław Janczyk jest dobrym kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej.

Obecnie wniosek został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. 9 lutego kończy się kadencja Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona, a 30 marca - Jerzego Żyżyńskiego.

źródło: Sejm RP, Narodowy Bank Polski; oprac. MAG

fot. Tv28

zaba
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab