Sobota, 3 grudnia 2022r. · Imieniny: Franciszka, Ksawerego
allmedica do
novi

Mszana Dolna. Związki Wielkanocy z żydowską Paschą. Urszula Antosz-Rekucka zaprasza na spotkanie połączone z degustacją potraw

Net-Factory - 18.05.2020
10 kwietnia, 15:49    autor: mantosz   wyświetlenia: 5163

11 kwietnia Fundacja Sztetl Mszana Dolna oraz Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zapraszają na spotkanie w ramach projektu „Opowieść o dwukulturowej przedwojennej Mszanie Dolnej”. Tematem spotkania, prowadzonego przez Urszulę Antosz-Rekucką”, będą związki Wielkanocy z żydowską Paschą. Rozpoczęcie o godz. 17.00. Transmisja online będzie prowadzona na facebookowym profilu fundacji.

- Zapraszamy wszystkich chętnych do Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej na spotkanie dotyczące związków Wielkanocy z żydowską Paschą, a zatem także więzi między chrześcijaństwem a judaizmem. Będzie też degustacja: macy, „żydowskiego kawioru”, charosetu - specjalnego deseru na Pesach i innych pesachowych potraw. Dowiemy się, czym jest Hagada i jaki ma odpowiednik w liturgii Wielkiego Tygodnia oraz dlaczego podczas Ostatniej Wieczerzy mógł być użyty tylko przaśny chleb - zachęcają organizatorzy.

Urszula Antosz-Rekucka jest absolwentką studiów teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II; członkinią Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a także Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”; Liderką Dialogu; założycielką Fundacji Sztetl Mszana Dolna, w której pełni funkcję prezesa; laureatką licznych nagród i wyróżnień za działania na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska” (edycja 2022).

 

źródło: Fundacja Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. arch. Tv28 oraz Fundacja Sztetl Mszana Dolna

almedica
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab