środa, 18 maja 2022r. · Imieniny: Feliksa, Aleksandry
canal
latos ubrania

Mszana Dolna. Oficjalne otwarcie Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej. Gratulacje popłynęły do dyrektor Agnieszki Orzeł

Net-Factory - 18.05.2020
08 maja, 23:05    autor: mantosz   wyświetlenia: 25222

Oficjalnym otwarciem w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek zakończyła się przebudowa Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej. Nowa siedziba to nowoczesny budynek, który odpowiada na potrzeby nie tylko czytelników, ale i wielu innych grup. Podczas niedzielnej uroczystości wiele ciepłych słów i gratulacji popłynęło w stronę dyrektor Agnieszki Orzeł, która wytrwale i konsekwentnie dążyła do zakończenia inwestycji.

Jeszcze w 2019 r. losy tego zadania nie były pewne. Radni mieli wiele wątpliwości, a burmistrz Anna Pękała zleciła audyt gospodarki finansowej całej instytucji. Dziś obiekt, który przez wiele lat szpecił okolicę, jest powodem do dumy.

Oficjalne otwarcie rozpoczęło się przez budynkiem, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi. Modlitwę poprowadził ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. W przemówieniu podkreślił, że biblioteki przyczyniają się do rozwoju duchowego i kulturalnego człowieka.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka. Dyrygował Krzysztof Hrycyszyn. Po występie głos zabrała burmistrz Anna Pękała. Wojewoda Łukasz Kmita oraz posłowie Barbara Bartuś i Patryk Wicher podkreślali, że zaangażowanie dyrektor Agnieszki Orzeł i całego zespołu biblioteki sprawiło, iż mieszkańcy zyskali nowoczesne przestrzenie do rozwoju i realizowania swoich pasji. Wojewoda Łukasz Kmita odczytał list od prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Z kolei poseł Patryk Wicher zacytował słowa ministra Piotra Glińskiego. Gratulacje na ręce dyrektor Agnieszki Orzeł złożyli przedstawiciele powiatu limanowskiego - przewodniczący Rady Powiatu Józef Pietrzak, wiceprzewodniczący Janusz Potaczek oraz radni Grzegorz Wójcik i Bolesław Jania, który przekazał tort w formie powieści „W roztokach” Władysława Orkana. Krótkie okolicznościowe przemówienia wygłosili również wójt gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie - Jerzy Woźniakiewicz; przedstawiciele Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej - przewodniczący Janusz Matoga, wiceprzewodnicząca Janina Flig oraz radni Agnieszka Sasal i Bogdan Surówka; prezes mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego - Teofila Latoś; przedstawiciele Urzędu Miasta - sekretarz Antoni Róg oraz Ewa Poray Zbrożek; dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 - Anna Górska i dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych - Bogumiła Cieżak; kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Klubu Senior + - Izabela Cież, a także Karolina Maria Zapała - prezes stowarzyszenia „Kierunek Przyszłość”. Biblioteki z regionu reprezentowały: Joanna Michalik, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Aneta Kujacz, dyrektor Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu oraz Elżbieta Ciężadlik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej z siedzibą w Kasinie Wielkiej. Były burmistrz Mszany Dolnej, Józef Kowalczyk, w swojej wypowiedzi wspomniał początki tej inwestycji.

Ostatnim akcentem uroczystego otwarcia był spektakl muzyczny pt. „Cygańska tęsknota” w reżyserii Marii Bednarz. Wystąpili aktorzy krakowskiej grupy „Adalex”.

Wykonawcą inwestycji była firma „Sikora” z Nowego Targu, autorem projektu - inż. Ryszard Golenia. Pozyskano następujące dofinansowania: 1 900 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; 100 000 zł z budżetu powiatu limanowskiego; 296 928,99 zł na roboty budowlane obejmujące przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych od Zarządu Województwa Małopolskiego ze środków PFRON; 1 000 000 zł na „Zagospodarowanie terenu przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej poprzez utworzenie ponadregionalnej strefy aktywnej rekreacji wraz z miejscami postojowymi” z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

 

allmedica pasek na dole
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab