środa, 18 maja 2022r. · Imieniny: Feliksa, Aleksandry
canal
flector

Przyszowa. Inauguracja projektu poświęconego Tytusowi Czyżewskiemu

Net-Factory - 18.05.2020
13 maja, 23:18    autor: mantosz   wyświetlenia: 2254

Wykładem Ewy Leśniak, emerytowanej nauczycielki, byłej dyrektor Szkoły Podstawowej ne 2 w Przyszowej, regionalistki i publicystki, rozpoczął się projekt „Tytus Czyżewski – pierwszy elektromagnetyczny poeta i malarz z Przyszowej”.

- Na spotkanie przybyła młodzież szkół podstawowych, która z uwagą słuchała o ciekawym życiu i twórczości artysty urodzonego w majątku Berdychów pod Limanową w roku 1880. Czyżewski należy do nielicznej grupy polskich twórców, których działania artystyczne obejmowały różnorakie dziedziny sztuki. Realizował ideę syntezy sztuk. W roli malarza zapisał się jako formista, w roli poety w dziejach literatury jako futurysta. Gdy 9 maja 1945 roku chowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, historyk literatury Kazimierz Wyka powiedział nad grobem: „Nad mogiłą Tytusa Czyżewskiego, w równej żałobie co plastycy, chylimy się my – pisarze. Czyżewski był bowiem prawdziwym poetą, artystą w tej dziedzinie równie szczerym, co w swej twórczości głównej, w malarstwie” - podsumowuje Miejska Biblioteka w Limanowej.

Podczas spotkania przeprowadzono akcję „Czyżewski w butelce, czytanie na fali”.

Projekt jest realizowany przez Miejską Bibliotekę w Limanowej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy, Biblioteką Publiczną w Łukowicy oraz filią w Przyszowej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.


źródło: MBP w Limanowej; oprac. MAG

fot. MBP w Limanowej, GOKSiT w Łukowicy

 

allmedica pasek na dole
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab