Czwartek, 6 października 2022r. · Imieniny: Artura, Brunona
pomoc drogowa carshop
allmedica do 12 września

Region. Sukcesy artystów z powiatu limanowskiego na 56. „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej

Net-Factory - 18.05.2020
16 sierpnia, 22:02    autor: mantosz   wyświetlenia: 13265

W Bukowinie Tatrzańskiej zakończył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach 56. „Sabałowych Bajań”. Przedstawiciele powiatu limanowskiego wrócili z nagrodami.

W konkursie gawędziarzy w kategorii osób dorosłych jedno z pierwszych miejsc zajął Krzysztof Kunicki ze Stronia. Otrzymał Dużą Spinkę Góralską oraz nagrodę w wysokości 700 zł. Wśród laureatów drugiego miejsca znalazła się Zofia Michałek z Dobrej, która otrzymała nagrodę w wysokości 500 zł. W kategorii młodzieżowej trzecie miejsce zajęła Karolina Gromala z Kamienicy. Nagroda to 300 zł. Wyróżnienie otrzymał Witold Sewiło z Szyku.

W konkursie instrumentalistów w kategorii osób dorosłych jury przyznało drugie miejsce Rafałowi Kaperze z Krasnego-Lasocic za grę na heligonce. Nagroda to 500 zł.

W konkursie śpiewu solowego w kategorii osób dorosłych drugie miejsce zajęli Mariola Lorek z Przyszowej i Artur Cudek ze Skrzydlnej. Otrzymali nagrody w wysokości 400 zł. Z kolei Barbara Stożek z Mszany Dolnej za zdobycie trzeciego miejsca odebrała nagrodę w wysokości 300 zł.

W konkursie śpiewu grupowego pierwsze miejsca, Duże Spinki Góralskie i 700 zł jury przyznało „Przyszowiankom” z Przyszowej i męskiej grupie śpiewaczej „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy. Na drugim stopniu podium z nagrodą 600 zł stanęły żeńska grupa śpiewacza „Gorce” z Kamienicy oraz męska grupa śpiewacza „Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi.

Pierwsze miejsce wraz z Dużą Spinką Góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 500 zł otrzymał Jan Lorek z Przyszowej za mowę starosty weselnego.

Prezentacje artystów ludowych z jedenastu województw oceniała komisja w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog, prof. uczelniany dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.


źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury - Dom Ludowy; oprac. MAG

fot. „Przyszowianie”, „Gorce”, „Starowiejski Hyr” oraz Bukowiańskie Centrum Kultury - Dom Ludowy

allmedica pasek na dole
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab