Czwartek, 6 października 2022r. · Imieniny: Artura, Brunona
pomoc drogowa carshop
allmedica do 12 września

Pisarzowa. Ilu uczestników, tyle spojrzeń na gminę Limanowa. Podsumowanie konkursu literackiego

Net-Factory - 18.05.2020
21 września, 21:55    autor: mantosz   wyświetlenia: 3872

W bibliotece w Pisarzowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w Gminnym Konkursie Literackim pt. ,,Piękna nasza gmina cała”. Konkurs był zorganizowany w związku 30. rocznicą powstania gminy Limanowa.

Prace w dwóch kategoriach oceniało jury w składzie: Iwona Koczanowicz, Maria Trzupek i Grzegorz Majerski.

W kat. dzieci szkół podstawowych do kl. VI:

I miejsce - Fryderyk Pachut,

II miejsce - Zuzanna Kita,

III miejsce - Dawid Franczak,

wyróżnienia: Kinga Oleksy i Kinga Tomasik.

W kat. dorosłych:

I miejsce – Stanisław Ptaszek,

nagroda specjalna - Tadeusz Charmuszko,

wyróżnienia - Maria Pająk i Ryszard Jabłoński.

- Nadesłane na konkurs teksty łączyły w sobie historię, tradycję, kulturę, zabytki, religię z wyobraźnią i kreatywnością twórców. Ukazywały dziedzictwo kulturalne regionu i wiarę naszych ojców. Doceniały rolę samorządu i ich włodarzy, instytucji kultury i sportu. Opiewały piękno limanowskiego krajobrazu i walory turystyczne. Na podsumowaniu konkursu zjawili się niemal wszyscy laureaci. Po odczytaniu protokołu wójt Jan Skrzekut i Jolanta Szyler - kierownik Wydziału Organizacyjnego Gminy Limanowa wręczyli nagrody i dyplomy. Każdy laureat otrzymał także specjalną statuetkę. Wyjątkowe podziękowanie za wkład w krzewieniu kultury, z okazji 30-lecia powstania gminy Limanowa, z rąk wójta Jana Skrzekuta, otrzymał Stanisław Ptaszek – poinformowali organizatorzy konkursu.

Po przedstawieniu zwycięzców odczytano zwycięskie prace z kategorii dorosłych.

- Prawdziwy popis swoim talentom dał Stanisław Ptaszek z Pasierbca, który z pamięci opowiedział gwarą legendy. Łza wzruszenia natomiast zakręciła się przy słuchaniu poezji Marii Pająk z Siekierczyny, która z artystyczną gracją i literackim kunsztem wplotła w utwór piękno gminy, historię, zabytki i religię. Najmłodsi uczestnicy zachwycili pomysłowością i niebanalnym podejściem do tematu – czytamy w relacji ze spotkania.

- Możemy jeździć japońskimi samochodami, jeść chińską kuchnię, ale dziedzictwo narodowe, lokalne i kulturę mamy tylko polską i o nią musimy dbać – podsumowała na koniec kierownik Jolanta Szyler.

Wszystkie nagrodzone utwory są umieszczone na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.


źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG

fot. GBP w Starej Wsi

allmedica pasek na dole
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab