Sobota, 3 grudnia 2022r. · Imieniny: Franciszka, Ksawerego
DDD do 28 listopada
novi

Sadek-Kostrza/Tarnów. Zespół „Pnioki” wyróżniony za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej i kulturalnej

Net-Factory - 18.05.2020
24 listopada, 19:29    autor: mantosz   wyświetlenia: 2583

W tarnowskim Centrum Sztuki Mościce wręczono nagrody województwa małopolskiego, będące wyrazem uznania dla działalności i osiągnięć w dziedzinie zachowania dziedzictwa regionalnego: Nagrodę im. Romana Reinfussa oraz Nagrodę im. Władysława Orkana. Symboliczne czeki i gratulacje przekazał laureatom Wojciech Skruch – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wśród nagrodzonych znalazł się zespół regionalny „Pnioki” z Sadku-Kostrzy.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana jest przyznawana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. To szczególna nagroda dla miłośników tańca, folkloru i tradycji regionalnych. Celem nagrody jest wsparcie lokalnych środowisk artystycznych działających w obszarze tradycyjnej kultury regionalnej, zajmujących się propagowaniem idei regionalizmu oraz promowaniem wartości opartych o lokalne tradycje i zwyczaje.

Wyróżnienie w ramach Nagrody im. Władysława Orkana otrzymał szkolny zespół regionalny „Pnioki” z Sadku-Kostrzy.

- W szkolnym dziecięcym zespole regionalnym „Pnioki” z Sadku-Kostrzy systematycznie, od 16 lat, w zajęciach regionalnych uczestniczy ponad 50 dzieci w wieku 7-15 lat. Zespół opracował i przedstawia liczne programy artystyczne i obrzędy inspirowane bogactwem lokalnego dziedzictwa kulturowego. W swoich programach członkowie zespołu przedstawiają autentyczne zabawy, wyliczanki oraz tańce ze śpiewem, pielęgnując unikatowe zwyczaje w okolicach Szczyrzyca i Limanowej – czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.

 

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego; oprac. MAG

fot. Szkoła Podstawowa w Sadku-Kostrzy

almedica
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab