Poniedziałek, 6 lutego 2023r. · Imieniny: Doroty, Tytusa
Kredyt Urodzinowy z prowizją 0%
pomoc drogowa

Mszana Dolna/Kraków. Zabytkowy obraz z Mszany Dolnej jest prezentowany na Wawelu

Net-Factory - 18.05.2020
13 stycznia, 18:29    autor: mantosz   wyświetlenia: 11272

Obraz, przedstawiający św. Michała Archanioła pokonującego szatana, został wypożyczony przez parafię św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej na Zamek Królewski na Wawelu. Jest on częścią wystawy pt. „Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600”. Wernisaż z udziałem wojewody Łukasza Kmity odbył się 12 stycznia.

Ekspozycja składa się z 30 dzieł malarskich, rysunków i rzeźb, a także ołtarza.

- To obiekty utrzymane w manierze typowej dla sztuki niderlandzkiej, które wyszły spod pędzla artysty uznawanego za mistrza detalu, urodzonego i wykształconego w Antwerpii, osiadłego i  tworzącego w Krakowie. Kuratorzy akcentują w przestrzeni wystawy m.in. interesujące zjawisko przenikania wpływów niderlandzkich do Polski w XVII wieku. Dzięki zgromadzonym dziełom spojrzymy również na Kraków jako na prężne centrum artystyczne doby baroku – informuje muzeum.

Wystawa będzie czynna do 16 kwietnia (w poniedziałki od 9.30 do 13.00; we wtorki od 9.30 do 14.00; od środy do niedzieli od 9.30 do 17.00).

- Jacob Mertens był synem Peetera Mertensa i Cathlijne van Schoor, a rzemiosła uczył się w warsztacie Huybrechta (Huberta) Bruggemana. O życiu i twórczości tego mistrza niewiele wiadomo, nie sposób więc określić, jaki wpływ wywarł na ucznia. Nie znamy też daty  i przyczyny wyjazdu Mertensa z rodzinnego miasta, bez wątpienia jednak postanowił on osiedlić się w Krakowie na stałe, skoro 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Tutaj też pojął za żonę Barbarę, wdowę po malarzu Pawle Czumturnie (Tomtornie). Jacob zapisał żonie 1500 zł w testamencie, który sporządził w 1598 roku w związku z planami podróży w rodzinne strony. Odwiedziny we Flandrii umożliwiły mu zapewne zapoznanie się z bieżącym życiem artystycznym,  a szczególnie z fundacjami realizowanymi wówczas w antwerpskiej katedrze, której wyposażenie było stopniowo uzupełniane po kalwińskich wystąpieniach ikonoklastycznych w latach 1566 i 1581. Zmarł przed 26 czerwca 1609 roku – czytamy na opisie wystawy na stronie internetowej Zamku Królewskiego na Wawelu.


źródło: Zamek Królewski na Wawelu oraz parafia pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej; oprac. MAG

fot. parafia pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz Zamek Królewski na Wawelu

 

bs do 19 stycznia
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab