Poniedziałek, 6 lutego 2023r. · Imieniny: Doroty, Tytusa
Kredyt Urodzinowy z prowizją 0%
canal

Limanowa. „Wincenty Stanisław Gawron - człowiek wolności”. Zaproszenie na konferencję naukową

Net-Factory - 18.05.2020
20 stycznia, 19:38    autor: mantosz   wyświetlenia: 3374

25 stycznia w godz. 10.00 - 12.00 w I Liceum Ogólnokształcącym w Limanowej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Wincentemu Gawronowi w 115. rocznicę urodzin. Prelegentami będą: dr Michał Wenklar, Jarosław Wróblewski, Karol Wojtas oraz prof. dr hab. Józef Szymon Wroński. Zaplanowano również projekcję fragmentu filmu „Rotmistrz” w reżyserii Tadeusza Pawlickiego.

- 28 stycznia 1908 roku, w Starej Wsi, na świat przyszedł Wincenty Stanisław Gawron. Urodził się w rodzinie chłopskiej, starowiejskiego wójta oraz działacza ludowego - Jana Gawrona i Anny z Dębskich. Mimo pochodzenia udało się mu studiować w Krakowie, Lwowie i Warszawie, rozwijając swój talent artystyczny. II wojna światowa spowodowała w jego życiu wielkie zmiany, jak w życiu wielu innych Polaków. Był konspiratorem Związku Czynu Zbrojnego, więźniem KL Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim. II wojnę światową zakończył we Włoszech w II Korpusie generała Andersa. Powojenna rzeczywistość w Polsce wymusiła na nim emigrację, pierwotnie do Kanady, a na stałe do Chicago w USA. Gdy sytuacja w PRL na to pozwalała, wielokrotnie odwiedzał Ojczyznę. Założył prywatne Muzeum Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Chicago. Pamiętał zawsze o swych towarzyszach wojennej tułaczki, szczególną pamięć miał o przyjacielu z KL Auschwitz, Witoldzie Pileckim. Wspomnienia Wincentego zostały przez niego spisane w książce „Ochotnik do Oświęcimia”. Gawron wydał własnym nakładem sztukę „Pieśń walczących Gorców”, ku pamięci tych którzy walczyli do końca swego życia. Słowa, jakie wieńczą to dzieło, niech będą mottem konferencji zorganizowanej z okazji 115. rocznicy urodzin Wincentego Stanisław Gawrona. Oto one:

Wy coście Bożych kamieni rzut w szaniec otwarli -

Dzieje Polski Was w sławę wiekopomną stroją -

Wam - zwykły i ostatni bard Krajowej Armii

I naśladowcom Waszym, „Pieśń” oddaję moją.

Wincenty swym życiem i postawą ukazuje współczesnym, że bycie bohaterem nie musi obligatoryjnie kończyć się przedwczesną śmiercią. Żyć można bohatersko i każdy dzień czynić wyjątkowym w słusznej sprawie. Bycie bohaterem determinuje jeden główny czynnik, WOLNOŚĆ. Bohaterami są ludzie wolni, stąd też tytuł konferencji „Wincenty Stanisław Gawron - człowiek wolności”, gdyż w istocie taki był. Był człowiekiem na wskroś wolnym, który wolność umiłował ponad wszystko inne – podkreśla Damian Król, organizator konferencji.


fot. udostępnione przez Damiana Króla:

Wincenty wraz z bratem Walentym w mundurze austrowęgierskim, zdjęcie z czasów I WŚ,

Wincenty Gawron stoi po prawej wraz ze swoimi rodzicami i dwiema siostrami,

zdjęcie z indeksu,

przed limanowskim witrażem „Polonia Rediviva”, niedługo potem został aresztowany przez Niemców i trafił do KL Auschwitz,

zdjęcie obozowe,

zdjęcie z powstania warszawskiego,

II Korpus we Włoszech,

- lata 70’ XX w.,

- Wincenty Gawron z eksponatami ze swojego muzeum,

EXLIBRIS Muzeum stworzonego przez Gawrona w Chicago.

 

bs do 19 stycznia
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab