Piątek, 24 marca 2023r. · Imieniny: Marka, Gabriela
kredyt świąteczny
canal

Artykuł sponsorowany. Leki na przeziębienie - co powinieneś wiedzieć?

Net-Factory - 18.05.2020
06 lutego, 14:14    autor: pgrab   wyświetlenia: 5835

Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących chorób sezonowych, która może być bardzo uciążliwa dla pacjenta. Na rynku dostępnych jest wiele leków, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia. W artykule omówimy najważniejsze z nich.

Jakie leki pomogą na katar i kichanie podczas przeziębienia?

Katar i kichanie to jedne z najczęstszych objawów przeziębienia. Na rynku dostępnych jest wiele leków, które mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości. Warto wziąć silny lek na przeziębienie, gdy dolegliwości nie ustępują. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych leków na katar i kichanie podczas przeziębienia:

  1. Leki zwężające naczynia krwionośne - są to leki, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Przykłady leków tego typu to: ksylometazolina, oksymetazolina, fenylefryna.
  2. Antyhistaminowe - te leki działają na receptory histaminowe, co powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa oraz zmniejszenie ilości wydzieliny. Przykłady leków tego typu to: clemastinum, loratadyna, cetyryzyna
  3. Leki zwiększające wydzielanie śluzu - te leki pomagają w odkrztuszaniu i ułatwiają oddychanie. Przykłady leków tego typu to: guaifenesin, bromheksyna
  4. Kombinowane leki - te leki zawierają kilka składników aktywnych, które działają na różne objawy kataru i kichania. Przykłady leków tego typu to: Tylenol Cold, Theraflu
  5. Syropy do ssania - te leki zawierają składniki, które działają na błonę śluzową nosa i gardła, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i kichania. Przykłady leków tego typu to: Halls, Cofalik

Należy pamiętać, że w przypadku dzieci i osób starszych, niektóre leki mogą być niedozwolone lub wymagają specjalnej opieki. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty przed użyciem jakiegokolwiek leku.

Leki przeciwkaszlowe - jakie składniki aktywne są najskuteczniejsze?

Leki przeciwkaszlowe są jednym z najpopularniejszych preparatów stosowanych w leczeniu przeziębienia. Ich głównym celem jest złagodzenie kaszlu, który jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów tej choroby. Jednak nie wszystkie leki przeciwkaszlowe są równie skuteczne - różnią się one bowiem składem i działaniem.

Jednym z najważniejszych składników aktywnych w lekach przeciwkaszlowych jest dekstrometorfan. Jest to lek z grupy morfinopodobnych, który działa na receptory opioidowe w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje zahamowanie odruchów kaszlowych. Leki zawierające dekstrometorfan są skuteczne w łagodzeniu suchego, męczącego kaszlu.

Innym popularnym składnikiem aktywnym jest kodeina, która działa podobnie jak dekstrometorfan, jednak jest silniejsza. Leki zawierające kodeinę są jednak dostępne tylko na receptę.

Guaifenesin jest substancją czynną, która rozrzedza i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Leki zawierające guaifenesin są skuteczne w leczeniu kaszlu produktywnego, czyli kaszlu z odkrztuszaniem plwociny.

Clemastinum jest antyhistaminowym lekiem, który działa na receptory histaminowe w oskrzelach, co powoduje zmniejszenie obrzęku oraz ułatwienie odkrztuszania. Leki zawierające clemastinum są skuteczne w leczeniu kaszlu spowodowanego alergicznym zapaleniem oskrzeli.

Niektóre leki przeciwkaszlowe zawierają również mentol, który działa na receptory w oskrzelach, co powoduje rozszerzenie oskrzeli i ułatwienie odkrztuszania

Czy leki na przeziębienie są bezpieczne dla dzieci i kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

Leki na przeziębienie, takie jak leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe czy leki na katar i kichanie, są często stosowane przez rodziców do leczenia dzieci. Jednak nie wszystkie leki są odpowiednie dla dzieci i nie wszystkie dawki są takie same dla dzieci i dorosłych.

Niektóre leki na przeziębienie są przeznaczone specjalnie dla dzieci i zawierają odpowiednie dawki składników aktywnych. Są one oznaczone jako "dla dzieci" lub "dla dzieci powyżej 3 lat" na etykiecie. Rodzice powinni zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących wieku i dawki leku, które są podane na etykiecie. Leki zwężające naczynia krwionośne nie są odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci. Dlatego ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed podaniem jakiejkolwiek substancji leczniczej dziecku.

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?

  • Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38,5°C,
  • Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni,
  • Jeśli dziecko ma trudności z oddychaniem,
  • Jeśli dziecko ma duszności lub inne poważne objawy,
  • Jeśli dziecko ma objawy alergii na lek.
Kredyt swiąteczny
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab