środa, 7 czerwca 2023r. · Imieniny: Roberta, Wiesława
kredyt
apartamenty

Nowy Sącz. Tajemniczy statek powietrzny nad Nowym Sączem? Wyjaśniamy!

Net-Factory - 18.05.2020
24 marca, 10:08    autor: jbudacz   wyświetlenia: 55258

Od kilku dni w sieci krąży nagrany w Nowym Sączu film prezentujący nietypowe zjawisko. Nad miastem unosi się dziwny obiekt, co przykuwa uwagę mieszkańców, którzy wyraźnie zaintrygowani, zastanawiają się nad pochodzeniem tajemniczego przedmiotu. Jak się okazało, obiekt nie stanowił dla nikogo zagrożenia – wręcz przeciwnie!

Unoszący się nad miastem przedmiot, przypominający swoim kształtem jeden z chińskich balonów pojawiających się w ostatnim czasie w różnych częściach świata, okazał się być jedynie częścią akcji zachęcającej do przekazania swojego 1,5 proc. podatku na lokalną, nowosądecką organizację dobroczynną – Stowarzyszenie Sursum Corda. W jej ramach został zrealizowany film, w którym “chiński balon” wygenerowano komputerowo. Udostępnione w internecie nagranie przykuło jednak skutecznie uwagę mieszkańców. I o to chodziło.

Pomoc nie spada z nieba

Na facebookowym profilu stowarzyszenia Sursum Corda, na którym udostępniony został film, zamieszczony został także link do strony, gdzie zaprezentowano zamysł akcji. Sprowadza się on do hasła: “Pomoc nie spada nam z nieba jak chiński balon. Pomoc to Ty.”

Pomysł został zrealizowany wspólnie z twórcami aplikacji Pitbot, służącej do rozliczania PIT w formie czatu ze sztuczną inteligencją. Jej założyciele także pochodzą z Nowego Sącza i od początku swojej działalności współpracują z Sursum Corda, zachęcając swoich użytkowników do przekazywania 1,5 proc. podatków właśnie na rzecz tego podmiotu. W tym roku ambicją założycieli Pitbota jest przekazanie, dzięki darowiznom użytkowników aplikacji, aż 1 mln zł na rzecz Stowarzyszenia.

– Według raportów, w zeszłym roku ok. 15 proc. podatników nie przekazało swojego 1 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Częściowo wynika to z faktu, że wiele osób do 26 r.ż. jest w Polsce zwolnionych z podatku dochodowego, jednak nawet w grupach wiekowych, których nie obejmuje ulga dla młodych od 10 do 19 proc. deklarowało, że tego nie robi. To kilka milionów zeznań podatkowych! Chcielibyśmy to zmienić, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić ze Stowarzyszeniem Sursum Corda tę nietypową akcję – tłumaczy Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot.

Stowarzyszenie lokalnie zaangażowane

Fundacja Sursum Corda działa non-profit. Zajmuje się realizacją projektów społecznych i, jak twierdzą sami jej członkowie – “daje wędkę, a nie rybę”. Oferuje ona m.in. nieodpłatną pomoc prawną,  a takżę prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej czy prowadzi Sądeckie Centrum Wolontariatu zrzeszające uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów oraz osoby dorosłe. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę stowarzyszenie zaangażowało się w pomoc uchodźcom.

W tym roku środki uzyskane z przekazanego na rzecz Stowarzyszenia 1,5 proc. podatku zostaną zainwestowane w leczenie oraz rehabilitację Podopiecznych programu Chcepomagac.org, a także wsparcie rodzin z Ukrainy, które zostały wzięte pod opiekę przez Sursum Corda.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie Procentujesz.pl.

Film z tajemniczym obiektem jest dostępny pod tym linkiem.

 

Pitbot.pl to program do rozliczeń PIT w formie aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Celem twórców startupu – Macieja Wawrzyniaka oraz Macieja Szewczyka – jest wsparcie Polaków w finansowych formalnościach związanych ze składaniem deklaracji podatkowej.

Aplikacja wyróżnia się nowoczesnym podejściem do podatków, oferując prosty, intuicyjny proces złożenia zeznania podatkowego w postaci czatu z „wirtualną księgowością”. Po wysyłce deklaracji użytkownicy otrzymują dostęp do kodów rabatowych partnerów Pitbot. Aplikacja wspiera rozliczenie PIT 11 (umowa o pracę, zlecenie i dzieło) i PIT ZG (dochody z zagranicy).

Program jest dostępny w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej. Użytkownicy Pitbot mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz inicjatywy „Akcja Bohater”, której celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Więcej informacji na temat rozwiązania można znaleźć na stronie www.pitbot.pl.

Tekst nadesłany.

Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab