środa, 7 czerwca 2023r. · Imieniny: Roberta, Wiesława
kredyt
apartamenty

Region. Żywa lekcja historii. Trwają zapisy do XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK

Net-Factory - 18.05.2020
09 maja, 23:05    autor: mantosz   wyświetlenia: 2606

To niesamowita przygoda, a przede wszystkim żywa lekcja historii. Do 26 maja trwają zapisy do XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK. Trasa powiedzie z Młyńczysk do Słopnic.

Do udziału w tym wydarzeniu zapraszają dr hab. Filip Musiał - dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Adam Sołtys - wójt gminy Słopnice oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. 

Zgłoszenia przyjmują: Michał Masłowski (oben.krakow@ipn.gov.pl; 881 015 159) oraz Paweł Sułkowski (511 404 882). 

- Zachęcamy do udziału szczególnie młodzież szkolną, a także wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski. Uczestnicy rajdu zostaną podzieleni na samodzielne patrole wykonujące wyznaczone przez organizatorów zadania. Spenetrujemy tereny, na których w czasie II wojny światowej działały struktury Obwodu AK Limanowa, a na potrzeby akcji „Burza” odtwarzane były I batalion 1. PSP AK pod dowództwem por. Jana Wojciecha Lipczewskiego „Andrzeja” oraz II batalion 1. PSP AK pod dowództwem kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa”. Większość rajdowych zadań związana będzie z okresem 1939-1945, a ponadto uczestnicy imprezy poznają historię regionu limanowskiego i spotkają się ze świadkami historii – uczestnikami walk o niepodległość Polski, żołnierzami podziemia i ich współpracownikami. Pierwszego dnia rajdu, w piątek, 2 czerwca, planowane jest przejście z Młyńczysk przez Modyń, Cichoń, Zapowiednicę, a następnie marsz do bazy w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Słopnicach Górnych. W sobotę, 3 czerwca, uczestnicy rajdu zmierzą się z różnymi zadaniami w masywie Mogielicy – w rejonie Słopnic Górnych, Bukowego Wierchu i Dzielca. W niedzielę, 4 czerwca, nastąpi zakończenie i podsumowanie imprezy oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli. Zaplanowana jest także uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i współpracowników AK – informują organizatorzy.

Regulamin rajdu dostępny jest TUTAJ


źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

 

Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab