środa, 7 czerwca 2023r. · Imieniny: Roberta, Wiesława
bs
allemdica do 5 czerwca

Pisarzowa. „Kapliczki w Pisarzowej” – wystawa prac Władysława Raczka

Net-Factory - 18.05.2020
11 maja, 14:07    autor: mantosz   wyświetlenia: 4904

Do końca maja w sali wystawowej Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowej można oglądać wystawę prac malarskich Władysława Raczka. Artysta prezentuje „Kapliczki w Pisarzowej”. Ekspozycja składa się z 32 obrazków w formacie 18 x 24 cm, które przedstawiają letnie wizerunki kapliczek z terenu parafii Pisarzowa.

Władysław Raczek zajmuje się malarstwem olejnym od ponad czterdziestu  lat. Obecnie zajęcia twórcze dzieli na dwa okresy: zimowy poświęca malarstwu, natomiast letni - kowalstwu. Urodził się i mieszka w Pisarzowej. Pasjonuje go miejscowa historia, zwyczaje i tutejsze  opowieści. Ostatnio jego zainteresowania skupiły się głównie na temacie małej architektury sakralnej, jej lokalizacjami i związanymi opowieściami. Było to źródłem inspiracji do  stworzenia zbioru. Drugą motywacją było wydanie broszury z fotografiami kapliczek przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” po kierownictwem Małgorzaty Górki w ramach realizacji projektu „Pisarzowa. Kapliczkami malowana.”

- W trakcie wernisażu rozwinęła się ciekawa dyskusja. Autor oraz zaproszeni goście mówili, jak poważnie należy traktować swoje otoczenie. Odnajdywać piękno, historię, przyrodę, nazewnictwo, opowieści o osobach i oczywiście legendy. Kapliczki domkowe, słupowe i skrzynkowe są pamiątkami po osobach i zdarzeniach z dawnej Pisarzowej. Trzeba również pamiętać o ich wymiarze religijnym, m.in. nabożeństwach majówkowych. Miejsce, w którym została umieszczona kapliczka, jest święte i zajęte na zawsze. Przykładem takiego miejsca w Pisarzowej  jest kapliczka koło Cajowica, gdzie mała skrzynka kapliczki wisiała na starym dębie, a po ścięciu drzewa została umieszczona na stalowej podstawie – informują organizatorzy wystawy.


źródło: GBP w Starej Wsi, filia w Pisarzowej; oprac. MAG

fot. GBP w Starej Wsi, filia w Pisarzowej

 

Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab