środa, 7 czerwca 2023r. · Imieniny: Roberta, Wiesława
bs
apartamenty

Limanowa. Święto muzyki w limanowskim parku. Wyniki XXI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych

Net-Factory - 18.05.2020
25 maja, 14:40    autor: mantosz   wyświetlenia: 7002

Orkiestry dęte z naszego regionu zaprezentowały się podczas XXI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych. Piękna pogoda zachęciła do udziału w tym muzycznym wydarzeniu wielu mieszkańców i gości. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych powiatu limanowskiego, miasta Limanowa, gmin Limanowa i Laskowa, a także parlamentarzyści.

Na scenie w limanowskim Parku Miejskim wystąpiło siedem orkiestr. Jak podkreślają organizatorzy, wszystkie występy, na które składały się zarówno znane melodie tradycyjne,  jak  i filmowe, zachwycały kreatywnym podejściem i umiejętnościami muzyków. Oceny występów dokonała komisja w składzie: ppłk SG Leszek Mieczkowski – dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej, Leszek Łopalewski – wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz Leszek Mordarski – Profesor Oświaty, muzyk, pedagog, etnograf, autor artykułów i książek o tematyce muzyki i kultury.

W kategorii orkiestr ochotniczych straży pożarnych I miejsce zajęła Orkiestra Dęta OSP z Mszany Dolnej (nagroda: 1500 zł), drugie - Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej (nagroda: 1000 zł), a trzecie - Orkiestra OSP z Dobrej (nagroda: 800 zł). Wyróżnienie otrzymała Orkiestra Dęta „Violin” ze Słopnic (nagroda: 600 zł).

W kategorii orkiestr działających przy ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i parafiach zwyciężyła Orkiestra Dęta z Mszany Górnej (nagroda: 1500 zł), drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie otrzymała Parafialna Orkiestra Dęta w Laskowej (nagroda: 800 zł). Wyróżnienie trafiło do Orkiestry Dętej „Echo Gminy Łukowica” (nagroda: 600 zł).

W trakcie wydarzenia można było także odwiedzić stoiska lokalnych wytwórców i producentów.  Do spróbowania i nabycia był m.in. chleb męciśnki i wypieki, miody i produkty pszczele oraz tradycyjna śliwka – suska sechlońska. Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazł się też dmuchany plac zabaw. Nie zabrakło stoiska promocyjnego powiatu limanowskiego z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi na temat regionu.

Na zakończenie XXI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych odbył się pokaz artystyczny zespołu cheerleaderek „Diamond Cheer”  z Kamienicy. Występ zachwycił i porwał publiczność,  włączając do wspólnej aktywności. Grupa pod kierunkiem instruktora tańca Mirosława Haczka, dzięki fantastycznej formie zaprezentowanej na Mistrzostwach Polski Cheerleaders PZSC 2023, które odbyły się w marcu tego roku w  Raszynie koło Warszawy, zapewniła sobie awans do Mistrzostw Europy ECU 2023 w Weronie oraz do Mistrzostw Świata ICU 2024 w Orlando na Florydzie.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Limanowej, a partnerami: Urząd Miasta Limanowa, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Urząd Wojewódzki oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.


źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej; oprac. MAG

fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz orkiestry

Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab