Czwartek, 18 sierpnia 2022r. · Imieniny: Heleny, Bronisławy
zabka
Monnari Limanowa

. Można połączyć folklor i grafikę, czyli opowieść o tym jak został zrealizowany ETNO STREET ART

Net-Factory - 18.05.2020
04 listopada, 14:06    autor: jbudacz   wyświetlenia: 3911

ETNO STREET ART to projekt odbywający się w ramach stypendium "Aktywność Obywatelska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Aleksandrę Bednarz.

W ramach projektu w trzech miejscowościach: Rycerce Górnej, Zakrzewie i Stróży odbywa się cykl warsztatów artystycznych nawiązujących do kultury ludowej i tradycji lokalnej. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą koncepcję i wykonają murale nawiązujące do miejsca, w którym żyją, obrzędowości i tradycji.

W Stróży (gmina Dobra) na bocznej ścianie Szkoły Podstawowej uczestnicy warsztatów namalowali dwie postaci w regionalnych strojach ludowych. Kultura ludowa zagościła w Stróży w bardzo współczesnej formie. Zamiast podpisów twórcy odbili swoje dłonie.

W ramach warsztatów młodsi uczestnicy brali udział w warsztatach teatralnych, odbyło się także spotkanie z Gawędziarką- Panią Zofią Michałek, która gwarą opowiadała o lokalnych podaniach i legendach.

- Zawsze interesowały mnie połączenia na styku tradycji i współczesności. Stąd pomysł na połączenie kultury ludowej i graffiti. Zaangażowanie w działanie społeczności lokalnej przynosi naprawdę zaskakujące korzyści. Młodzież z jednej strony uczestniczy w warsztatach, zdobywa nowe umiejętności,  robi coś fajnego w grupie rówieśniczej a z drugiej, bardziej dba i czuje się odpowiedzialna za przestrzeń wspólną. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze przyjechać do Stróży i współpracować z tymi fantastycznymi młodymi artystami, a nasz mural będzie się rozrastał - mówi Aleksandra Bednarz, pomysłodawczyni projektu.

zaba
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab