SS-Auto - 10.05
Piątek, 21 czerwca 2019r. · Imieniny: Alicji, Alojzego
Autoraba 29.05/2tyg - charytatywny od ANNI

Anna Pękała. Znam swoje miasto. Od zawsze udzielam się społecznie i biorę udział w akcjach charytatywnych.

02 października, 20:19
Autor: jbudacz

Anna Pękała, byłą komendant komisariatu policji w Mszanie Dolnej, zapytaliśmy, o to dlaczego zdecydowała się kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Ma ona własne pomysły, którymi chce zarazić mieszkańców miasta.

Nazywam się Anna Maria Pękała. Mam 48 lat. Z wykształcenia jestem magistrem prawa, a z zawodu policjantem. Od 11 lat zajmuję stanowiska kierownicze. Obecnie kończę już moją 28-letnią przygodę ze służbami mundurowymi i 5 października 2018 roku przechodzę na emeryturę.  Prywatnie jestem wdową. Mam dwoje dorosłych dzieci. Małgosia jest licencjatem i współpracuje jako kierownik produkcji z TVP Kraków, obecnie zaczyna uzupełniające studia magisterskie na UJ na kierunku media społecznościowe w zarządzaniu. Tomek rozpoczyna studia na Uniwersytecie Ekonomicznym – kierunek prawo. Moją pasją są podróże, filmy, książki i zadania szaradziarskie. Kocham też muzykę i tę klasyczną i tę nowoczesną.

 1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować na stanowisko burmistrza miasta.

Zdecydowałam się kandydować na urząd Burmistrza Miasta Mszana Dolna, ponieważ uważam, że moje dotychczasowe doświadczenie, energia i pomysły mogą przyczynić się do rozwoju naszego miasta. Mam w sobie wiele zapału, który postaram się wykorzystać, o ile zostanę wybrana na to stanowisko.

 1. Co teraz z Pani pracą w Policji. Czy odchodzi pani na emeryturę, czy na czas wyborów bierze sobie Pani urlop.

Z dniem 5 października 2018 roku odchodzę na emeryturę. Miałam takie plany jeszcze przed decyzją o kandydowaniu.

 1. Wybory, to program. Jakie Pani ma pomysły na rządzenie miastem.

Wspólnie z osobami, które tworzą wraz ze mną Komitet Wyborczy Wyborców O Lepsze Jutro stworzyliśmy program, którego pełna treść znajduje się na Facebooku na stronie
KWW O Lepsze Jutro oraz na ulotkach, które już wkrótce będą kolportowane wśród mieszkańców Mszany Dolnej. Mówiąc w dużym skrócie program zawiera pomysły, jakie chciałabym zrealizować we wszystkich aspektach dotyczących naszego miasta. Do tych najważniejszych należą: opracowanie „Strategii Rozwoju Miasta na lata 2019-2025”, dalsza rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, kontynuacja już rozpoczętych inwestycji na terenie miasta takich jak np. budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, stworzenie warunków do aktywnego odpoczynku, jak np. ścieżki rowerowe i spacerowe, starania w kierunku poprawy drożności szlaków komunikacyjnych na terenie miasta, wspieranie inicjatyw lokalnych
w zakresie kultury, turystyki, przedsiębiorczości, a także co uważam za najbardziej istotne dialog z mieszkańcami.

 1. Pani kandydatura dla wielu osób, to spore zaskoczenie. Czy Pani zdaniem, do tej pory mieszkańcy nie mając na kogo głosować w mieście do tej pory wybierali "mniejsze zło"?

Nie rozważam mojej kandydatury ani pozostałych kandydatów w kontekście mniejszego czy większego zła. Moim zdaniem wybory samorządowe dają nam możliwość oddania głosu na kogoś kogo znamy, osoby z najbliższego otoczenia. Nie chcę oceniać poprzednich głosowań. Mogę jedynie powiedzieć, że ja zawsze do tej pory oddawałam głos w wyborach nie zastanawiając się co jest „mniejszym złem”, a po prostu wybierając konkretnego kandydata
i jego program.

 1. Czym po objęciu stanowiska burmistrza zajęła by się Pani najpierw. Jakie są te najpilniejsze sprawy, którymi chciałby się Pani zająć.

Moim zdaniem Mszanie Dolnej potrzebne jest opracowanie długoletniej Strategii Rozwoju Miasta, w której zawarlibyśmy mocne strony i dostępne zasoby Miasta oraz dalsze kierunki jego rozwoju. Bardzo ważna jest dalsza rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej i tym tematem chciałabym zająć się w pierwszej kolejności.

 1. Zna Pani bardzo dobrze konkurencję. Z kandydatami do stanowiska burmistrza miasta J. Kowalczyka i T. Filipiaka, miała Pani okazję poznać poprzez pracę w policji. W czym pani chce być lepsza od wspomnianej dwójki.

Tak, znam Panów Józefa Kowalczyka i Tadeusza Filipiaka. Z oboma, jak Pan słusznie zauważył miałam okazję współpracować. Współpraca zarówno z Panem Filipiakiem, jak i Panem Kowalczykiem układała się dobrze i obu darzę szacunkiem. Mam nadzieję, że z wzajemnością. Powiem tak, nie chcę być od nikogo lepsza. Mam swoje pomysły na rozwój Mszany Dolnej. Nie chcę porównywać się do żadnego z kandydatów. To mieszkańcy wybierają i to im pozostawiam tę ocenę. Nie jestem ani lepszym, ani gorszym wyborem.

 1. Do jakiego elektoratu w mieście chce pani swoimi poglądami trafić. czym ich pani chciałaby zachęcić, aby właśnie na panią głosowali.

Chciałabym przekonać do siebie wszystkich mieszkańców Mszany Dolnej i tych starszych i tych młodszych. Nie preferuję żadnej grupy wiekowej. Nie boję się nowych wyzwań
i stawianych wymagań. Nie chcę mówić o tym, co było złe i nie będę nikomu wytykać błędów. Z pełnym zaangażowaniem i energią chcę włączyć się w budowanie lepszego jutra dla Mszany Dolnej. Jeżeli zostanę wybrana, będę kontynuować to, co zostało już rozpoczęte i na co zaplanowano przeznaczyć środki w budżecie Miasta. Chciałabym, by Mszana Dolna była miastem przyjaznym dla wszystkich, starszych i młodszych, mieszkańców i przyjezdnych. Wybory samorządowe dają nam szansę głosować na ludzi, których znamy – sąsiadów, kolegów, rodzinę. Jestem kandydatem niezależnym, bezpartyjnym. Nie stoi za mną żadna partia czy też ugrupowanie. Jeżeli dacie mi Państwo szansę, postaram się nie zawieść pokładanej we mnie nadziei. Pamiętajmy jednak, że sam burmistrz niczego nie zmieni, do tego potrzebne jest poparcie wszystkich mieszkańców. Już teraz zapraszam do współpracy każdego, kto czuje, że może pomóc w dalszym rozwoju naszego pięknego Miasta.

 1. Chce Pani kontynuować rozpoczęte w mieście inwestycje? Jak powinna wyglądać strategia rozwoju miasta turystycznego.

Oczywiście, że chcę kontynuować rozpoczęte w mieście inwestycje. Tak jak już wspomniałam chciałabym, by w mieście została opracowana „Strategia Rozwoju na lata 2019-2025”. Będzie ona zawierała kierunki, w jakich Mszana Dolna powinna dążyć, właśnie jako miasteczko turystyczne wykorzystujące naturalne walory położenia i zasoby w zakresie bazy noclegowo
-gastronomicznej. Liczę tutaj również na inicjatywy samych mieszkańców przy kompleksowym wsparciu Miasta. Na pewno istotne znaczenie będzie miał także dialog z mieszkańcami
i wykorzystanie ich pomysłów.

 1. Mieszkańcom nie do końca podoba się rewitalizacja miasta. Mija trwałość projektu, a okres, kiedy będzie można dokonywać zmian będzie przypadał na tą kadencję. Czy chciałaby Pani takich zmian dokonać w rynku, na targowisku, czy w parku miejskim lub na ul. Starowiejskiej. Jeśli tak, to z jakimi propozycjami chciałby Pani wyjść do mieszkańców.

Pamiętajmy, że to nie tylko Burmistrz decyduje o ewentualnych zmianach w mieście. Niebagatelną rolę odgrywa tu Rada Miasta, czyli radni, którzy są głosem mieszkańców. Program KWW O Lepsze Jutro zawiera nasze propozycje zmian czy też ulepszeń w tym zakresie i będziemy czynić starania w celu przywrócenia zieleni na rynku czy też organizacji cyklicznych imprez wykorzystując targowisko i park miejski. Chciałabym też, żeby to sami mieszkańcy wypowiedzieli się jak widzą te zmiany. Już dziś zapraszam na przedwyborcze spotkania. Termin i miejsce spotkań ogłosimy w najbliższym czasie na stronie na Facebooku i na tablicach ogłoszeniowych.

 1. Do tej pory, żaden z burmistrzów nie starał się swoich pomysłów konsultować z mieszkańcami, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Czy i w jaki sposób chciałaby nawiązać nić porozumienia z mieszkańcami Mszany Dolnej.

Tak jak wspomniałam wcześniej, stawiam na dialog z mieszkańcami. Co do jego formy rozważam: konsultacje za pośrednictwem mediów społecznościowych, ewentualne cykliczne spotkania z mieszkańcami oraz indywidualne spotkania w ramach godzin przyjęć interesantów. Chcę wsłuchiwać się w głos mieszkańców i wykorzystywać ich pomysły czy sprawdzone rozwiązania. Hasłem naszego komitetu są słowa: „Lepsze jutro naszego miasta zależy od nas wszystkich”

 1. W jaki sposób, będzie Pani prowadziła kampanie. Dlaczego mieszkańcy miasta powinni zagłosować właśnie na Panią. Dziękuje za rozmowę

Kampania już się zaczęła. Na razie KWW O Lepsze Jutro założył stronę na Facebooku, gdzie można zapoznać się z sylwetkami wszystkich kandydatów, na Burmistrza i na radnych. Niedługo pojawią się plakaty i banery wyborcze, a także przekażemy mieszkańcom ulotki zawierające nasz program. Planujemy też zorganizować spotkania z mieszkańcami. Tak jak mówiłam termin i miejsce tych spotkań ogłosimy w najbliższym czasie. Dlaczego ja? Tak jak wspominałam wcześniej nie boję się wyzwań, chcę czynnie uczestniczyć w rozwoju Mojej Małej Ojczyzny jaką jest Mszana Dolna, mam wiele zapału
i energii, moją dewizą życiową jest spokój, rozwaga i podejmowanie przemyślanych decyzji, umiem słuchać i chcę wspólnie ze wszystkimi mieszkańcami zadbać o nasze miasto.

Na koniec chciałam jeszcze przedstawić drużynę KWW O Lepsze Jutro – kandydatów do Rady Miasta:

 1. Tadeusz Żmuda – okręg wyborczy nr 1

 2. Katarzyna Wasilewska – okręg wyborczy nr 3

 3. Grażyna Nawara – okręg wyborczy nr 4

 4. Justyna Karpierz-Targosz – okręg wyborczy nr 5

 5. Michał Liszka – okręg wyborczy nr 6

 6. Hubert Kwiatkowski – okręg wyborczy nr 7

 7. Radosław Rusnarczyk – okręg wyborczy nr 8

 8. Paulina Kaletka – okręg wyborczy nr 10

 9. Łukasz Popiołek – okręg wyborczy nr 11

 10. Agnieszka Sasal – okręg wyborczy nr 12

 11. Bogusław Leja – okręg wyborczy nr 14

Net-Factory 15.05
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab
DWGSM