Wtorek, 26 marca 2019r. · Imieniny: Teodora, Emanuela
kwiaty- wygrana w licytacji od 16.03 do 1.04

Mszana Dolna. Podsumowanie 100 dni urzędowania Anny Pękały

net-factory - 30.01
02 marca, 22:59
Autor: mantosz

W spotkaniu zorganizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury wzięło udział ok. 30 osób. W przemówieniu burmistrz Pękała wymieniła najważniejsze inwestycje oraz kierunki działań. Podkreśliła, że w niektórych obszarach czuje się pewnie, a w innych ciągle zdobywa doświadczenie. W tej chwili najważniejsze jest dokończenie inwestycji rozpoczętych w poprzedniej kadencji. Burmistrz Pękała zadeklarowała, że spotkania informacyjne będą odbywać się raz na kwartał. Zachęcała mieszkańców do współpracy i brania odpowiedzialności za rozwój miasta.

Dochody zaplanowane w obecnym budżecie to kwota 31401268,28 zł, wydatki - to kwota 33273768,28 zł. Różnicę zaplanowano pokryć z zaciągniętych pożyczek i kredytów. W tej kadencji miasto nie zaciągało jeszcze żadnych zobowiązań. Na wodociągi przeznaczono kwotę 240000 zł, na drogi - 453285,44 zł, w tym na dofinansowanie ronda na ul. Orkana 12552,63 zł. Na drogi miejskie pozostaje 332732,81 zł. Na inwestycje gruntowe przeznaczono 70000 zł, na kanalizację 30000 zł, na ochronę powietrza i klimatu, czyli wymianę pieców, solary, ścieżki rowerowe itp. - 570982,37 zł, na PSZOK 402702,49 zł, na inwestycje kultury 1702222,00 zł (z tym, że tu założono ewentualną pożyczkę), na kulturę fizyczną, czyli m.in. remont stadionu - 1451667,00. Obecnie trwają przygotowania do zlecenia opracowania Programu Rewitalizacji Miasta wraz ze Strategią Rozwoju, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planu organizacji ruchu drogowego, obejmującego całe miasto. 26 lutego odbył się przetarg na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mszana Dolna otrzymała na ten cel dofinansowanie w kwocie 280 tys. zł. W marcu zostanie zakończony pierwszy etap budowy nowej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Koszt wyniesie ok. 4 mln zł. Aby kontynuować budowę i ogłaszać kolejne przetargi, konieczne jest pozyskanie środków zewnętrznych. W tym celu zostały podjęte rozmowy Wydziale Finansów i Budżetu Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie prowadzone są działania w kierunku rozbudowy Miejskiej Biblioteki. Dyrektor Agnieszka Orzeł zleciła wykonanie projektu budowlanego oraz kosztorysu. Dokumenty mają powstać przed końcem marca. W tym roku będzie modernizowany również stadion. Dofinansowanie zdobyte w poprzedniej kadencji to kwota 900 tys. zł z Ministerstwa Sportu i 200 tys. z powiatu. Wniosek o dofinansowanie ścieżek rowerowych przeszedł już wstępną formalną ocenę, czeka go jeszcze ocena merytoryczna. Dofinansowanie dla wszystkich projektów to kwota 29 mln zł, a projekty, które przeszły pozytywnie ocenę formalną opiewają na kwotę 33 mln złotych. Z inwestycji drogowych w pierwszej kolejności realizowany będzie niedokończony fragment ul. Spadochroniarzy. Została zlecona wycena robót i niedługo będzie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Remont innych dróg zależy od budżetu i zdobytego dofinansowania.

Uczestnicy zebrania zadawali pytania na temat szczegółów inwestycji, zwłaszcza MOK-u, remontu dróg miejskich, w tym Sienkiewicza i Rakoczego, stanu zadłużenia miasta i pozyskiwania innych źródeł dochodu niż sprzedaż i kredyty. Burmistrz Pękała stwierdziła, że takim źródłem będą płatne parkingi przy galeriach handlowych. Działki zostały już scalone. Ponadto w poprzedniej kadencji została zaplanowana sprzedaż sześciu działek. Mieszkańcy ul. Krakowskiej pytali o budowę chodnika i przejścia dla pieszych, a także podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Anna Pękała odpowiedziała, że inwestycje te związane są odpowiednio z remontem drogi wojewódzkiej Lubień – Zabrzeż i budową kanalizacji przez gminę Mszana Dolna. Na mocy oświadczenia burmistrza i wójta mieszkańcy ul. Krakowskiej i Zakopiańskiej będą mogli po zakończeniu budowy przyłączyć się do nitki biegnącej z Raby Niżnej, składając wnioski w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. Mieszkańców ul. Leśnej interesowała kwestia budowy wodociągu. Otrzymali zapewnienie, że prace projektowe już się rozpoczęły, a w poprzedniej kadencji wyznaczono miejsce na zbiornik. Przedstawiciele stowarzyszeń pytali o opóźniający się termin konkursu, ogłaszanego przez Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Burmistrz Pękała zapewniła, że nastąpi w najbliższym tygodniu. Jednocześnie zachęcała stowarzyszenia do pozyskiwania środków na działalność z innych źródeł. Padło również pytanie o obchody 10. rocznicy ogłoszenia św. Michała Archanioła patronem miasta Mszana Dolna. Uroczystości jubileuszowe będą miały charakter religijny, a ich organizacją zajmie się proboszcz Jerzy Raźny. Miasto przygotuje z tej okazji kilka wydarzeń. Ich centralnym punktem będzie koncert.  Szczegóły opracuje specjalny zespół, który niebawem rozpocznie pracę.

 

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
maksio
maksio, 03 marca, 08:00A konkretów na tym spotkaniu mi kompletnie brakowało, takie sobie baju baj.Czy nie można było zrobić tego spotkania w Urzędzie Miasta bo ta sala kinowa to wygląda jak koszmar z horroru.Ciemność nam panowała na tym spotkaniu zarówno na sali jak i w przekazie.Zainteresowanie żadne i Ci co nie przyszli nie maja czego żałować bo nic nie stracili
maksio
maksio, 03 marca, 08:20Pani burmistrz poinformowała że w sumie brała udział w 209 różnego rodzaju spotkaniach rozumiem że w ciągu tych 100 dni.Gdyby odjąć wszystkie soboty i niedziele oraz okres świąteczny to średnio przypadają 3 spotkania na dzień.Więc mam pytanie a gdzie konkretna twórcza praca nad wizją rozwoju naszego miasta za którą my podatnicy płacimy Pani Burmistrz nie małe wynagrodzenie i tego ja niestety nie usłyszałem na tym spotkaniu. Jestem przekonany że jeżeli będzie następne spotkanie to będzie kompletna posucha jeżeli idzie o frekwencje bo na konkrety nie ma co liczyć.
maksio
maksio, 03 marca, 08:23 To spotkanie przypomniało mi słowa piosenki "jak tu cicho,jak tu głucho ,jak ponuro". Nie mogę sobie przypomnieć jej tytułu może ktoś wie?
maczo
maczo, 03 marca, 09:38Najwazniejsze w tym wszystkim ze zabraklo propagandy jak bywalo u poprzednikow .Konkretnie i na temat na realizacje przyjdzie czas.
oko
oko, 03 marca, 11:54Maksio ta Pani Burmistrz ma przygotowane inwestycje na trzy lata pracy więc na objadki ma czas chodzić Pytanie co dalej jak się nie ma pojęcia o inwestycjach i tego się nie czuje jest opowiadanie i mydlenie mieszkańcom oczy inprowizacja że się na czymś znam Nam potrzeba nie praktykantke a osobe mającą doświadczenie samorządowe inwestycyjne
oko
oko, 03 marca, 12:06Inwestycje które są przygotowane na trzy lata pracy do przodu zostały przygotowane przez Burmisyrza J.Kowalczyka
doncorleone
doncorleone, 03 marca, 12:34To co widzimy na tym spotkaniu z okazji 100 dni burmistrzowania pokazuje nam szarzyznę naszego miasta bylejakość wybranych osób i brak perspektyw rozwojowych miasta.Ale sami sobie to zorganizowaliśmy więc wypijemy sobie piwo które sami sobie nawarzyliśmy.
biskup
biskup, 03 marca, 18:16Czy te załączone zdjęcia mają potwierdzić że było ok. 30 osób jak jest napisane powyżej?. Ja widzę tam panią burmistrz,przewodniczącego rady ,jego zastępcę ,kilku radnych a pozostałe osoby można policzyć na palcach jednej reki.
pyton
pyton, 03 marca, 20:18@biskup tak się robi propagandę radni to sztuczny tłok jeden z nich uśmiechnięty od ucha do ucha to podobno prawa ręka Pani Burmistrz i doradca mający i znający najważniejsze osoby w Państwie w PO i PIS ze wszystkimi jest na TY? Tylko ma jedną wadę kłamie rano wieczór w południe ?
doncorleone
doncorleone, 03 marca, 21:25Ja tu ciemność widzę ciemność...
oko
oko, 04 marca, 09:15@ pyton ten radny to raczej nie doradca ,a ucho Pani Burmistrz ,co usłyszy to doniesie ? Czytam to co Pani Burmistrz opowiadała i przedstawiała 100 dni urzędowania Pani Burmistrz dalej Pani głupoty opowiada i radni nie reagują , czytam mieszkańcy ulicy Zakopiańskiej mają składać wnioski do Gminy Mszana Dolna o przyłącz do sieci kanalizacyjnej ? Pani Burmistrz niech Pani idzie na chorobowe odpocznie a potem ze względu na stan zdrowia zrezygnuje z tej funkcji Burmistrza dla dobra tego miasta i mieszkańców .Jest projekt skanalizowania tego osiedla ?pozwolenie na budowę ? To jest zadanie własne miasta przygotować dokumentację i wykonać podłącza ,a Pani odsyła ich do Gminy
Dodaj reklamę na TV28
DWGSM