silverzlotnik 09.08.2019
Sobota, 24 sierpnia 2019r. · Imieniny: Jerzego, Bartłomieja
Łazarczyk 11.05

Mszana Dolna. Uczczono ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Net-Factory 19.07.2019
08 kwietnia, 06:54
Autor: pgrab

Miasto Mszana Dolna, gmina Mszana Dolna oraz gmina Niedźwiedź wspólnie uczciły żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 r. w Katyniu, Twerze i Charkowie. Wspominano również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W tym roku mija 9. rocznica tego wydarzenia. Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości od 2013 r. jest Zbigniew Jarosz.

Jak w ubiegłych latach uroczystość miała bogatą oprawę i program. Poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz liczne delegacje reprezentujące poszczególne samorządy oraz stowarzyszenia zebrały się pod remizą OSP w Mszanie Dolnej, by wraz z Orkiestrą Dętą OSP przejść do kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Tam została odprawiona uroczysta msza św. 

Wydarzenia z 1940 r. powinny łączyć, a nie dzielić społeczeństwo. Musimy kształtować życie społeczne zgodnie z duchem solidarności i przebaczenia – mówił w homilii ks. proboszcz Jerzy Raźny.

Druga część uroczystości odbyła się przy obelisku katyńskim w Parku Miejskim. Apel poległych poprowadził dowódca mszańskiej jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” sierż. Bogdan Schmidt. Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście oraz samorządowcy.

- Preludium zbrodni katyńskiej był pakt Ribbentrop – Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r. Związek Sowiecki zaatakował Polskę 17 września, kiedy upewnił się, że alianci zachodni nie przyjdą jej z pomocą – powiedział Andrzej Malik, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, przywołując okoliczności masowych mordów dokonywanych przez NKWD.

Z kolei poseł Arkadiusz Mularczyk wspominał 10 kwietnia 2010 r.

- W dniu katastrofy byłem w Katyniu. Informacja była dramatyczna, tym bardziej, że nie wiedziałem dokładnie, kto ostatecznie poleciał tym samolotem. Te chwile będę pamiętać do końca życia. Jednak historia tej katastrofy jeszcze nie jest zamknięta – dodał.

Delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej. Chętni mogli posilić się grochówką z kotła.

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab
DWGSM