Poniedziałek, 1 czerwca 2020r. · Imieniny: Jakuba, Konrada
bdart 03.05.
okna 15.05-15.06

. Zapraszamy na VII Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej

Net-Factory - 18.05.2020
08 czerwca, 08:20    autor: pgrab   wyświetlenia: 2604

W niedzielę, 16 czerwca br. na stacji PKP w Dobrej odbędzie się VII Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 14:10

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem  jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego  Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia  zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

Ważniejszymi punktami programu będą: przyjazd pociągu w Retro. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa, podczas której wygłoszone zostaną tematyczne referaty, a następnie opublikowane w sieci i zaprezentowane na scenie.

Impreza ma na celu integracje lokalnego środowiska, turystów i mieszkańców. Podczas imprezy emerytowani pracownicy kolei z gmin Beskidu Wyspowego, maja możliwość zaprezentowania się w swoich galowych strojach, a także zyskają możliwość spotkania i wymienienia swoich wspomnień i przeżyć związanych z tematyką kolei. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową.

Podczas wydarzenia wystąpi zespół Wołosatki, który zaprezentuje muzykę turystyczną, oraz będzie akompaniował do piosenek kolejowych śpiewanych przez uczestników imprezy. Wydarzenie uświetni także występ Orkiestry Dętej OSP Dobra.

Dodatkowymi atrakcjami będzie możliwość przejazdu zabytkową drezyną kolejową w obrębie stacji PKP w Dobrej, kącik animacji dla dzieci o tematyce kolei. Quizy i konkursy związane z koleją przeprowadzane zarówno na scenie jak i w kąciku animacyjnym oraz możliwość przejazdu pociągiem retro (w trakcie trwania pikniku). Ponadto zostanie zorganizowane stoisko promocyjne, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i turystyczną terenów Galicji.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że pobudzimy tym samym zainteresowanie zabytkową linią kolejową, jak i sercem Beskidu Wyspowego, które posiada bogate dziedzictwo kulturowe.

Organizator: Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Społecznych „Błękit”

Patroni: Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Gmina Dobra, Odkryj Beskid Wyspowy, Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Wydarzenie pod nazwą „VII Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej” jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna" i Gminy Dobra.

inf. GOK Dobra

Dodaj reklamę na TV28
Galeria
Komentarze
Proponowane artykuły
pgrab